Čo je nové v Illustratore? Prvý update v roku 2014.

Adobe predstavil v novom roku hneď štyri veľké novinky pre tento program. Pozrite sa podrobnejšie na to, čo môžete čakať. Nové funkcie prichádzajú zhruba pol roka po tom, čo bol Illustrator spolu so zvyškom palety nástrojov Creative Suite presunutý na platformu Creative Cloud, ktorá funguje na princípe subskripcie. Práve dostatok nových vylepšení by mal zabezpečiť novej službe dostatok verných používateľov. Svedčí o tom aj snaha, ktorá sa prejavila päťdesiatkou nových nástrojov a funkcií, pridaných do Creative Cloudu  behom uplynulého roku. Aké novinky teda môžeme nájsť v Illustratore teraz?

Live Corners

Možno ani neexistuje funkcia, ktorej by sa používatelia programu dožadovali viac. Adobe ich vypočulo a tak by odteraz malo byť upravovanie okrajov objektov jednoduchšie, rýchlejšie a intuitívnejšie. Môžete ich zaoblovať, invertovať či skosiť. Dokonca budete mať na výber z viacerých druhov zaoblenia.

Upravovať viete aj viacero okrajov naraz. Manuálne alebo zadávaním číselných hodnôt v ovládacom paneli či v rámci nového okna Corners. Program následne automaticky rozpozná dané tvary a cesty vo vašich prácach. Problémom nie sú ani súbory vytvorené v starších verziách Illustratoru.

Ako sa pracuje s Live Corners v Illustratore

Vynovený Pencil Tool

Výraznou prestavbou prešiel jeden zo základných nástrojov softvéru – ceruzka, ktorú sme zvykli využívať pri tvorbe vektorových ciest s nádychom ručne vytvorenej kresby. Teraz si môžete vďaka rýchlym predvoľbám nastaviť viacero vecí a vytvárať plynulé ťahy s menším počtom bodov, ktoré sa celkom verne ponášajú na ťahy, ktoré bežne robíte na papier skutočnou ceruzkou.

Jednoduchšie nakreslíte aj rovné čiary. Pokračovať môžete bez komplikácií tam, kde ste prestali – nie je problém napojiť ďalšie ťahy tam, kde končia tie predošlé. Ukončiť cestu viete dvoma spôsobmi – krivkou či rovnou čiarou. Najlepšia správa na záver – rovnaká technológia je využitá aj v prípade nástrojo Brush, Blob BrushSmooth nástrojov.

Path Segment Re-Shape

V tomto prípade ide o novinku. Funkciu, ktorá vám pomôže meniť tvar jednotlivých častí cesty a to skutočne intuitívnym a plynulým spôsobom. Konkrétne úseky teda môžete buď nakresliť či „potiahnuť“ do tvaru, ktorý bude spĺňať vaše zámery. Rovné čiary môžu byť vytiahnuté do kriviek. A ďalej – z nerovnomerných kriviek môžu vzniknúť proporčne rovnomerné elipsy.

Úpravy vykonáte buď priamym výberom, alebo cez nástroje Anchor Point, či Pen Tool. Funkcia bola optimalizovaná aj pre využitie na tabletoch. Pozrite si, ako to funguje:

Integrácia Typekitu

Aktuálne je možné zakomponovať fonty Typekit priamo do vašich projektoch, PDFiek, DPS aplikácií a ďalších. Vyberať sa dá z vyše sedemsto Typekit desktop fontov, ktoré sú synchronizované s vaším zariadením pre okamžitú dostupnosť.

 

zdroj: creativebloq.com, Adobe blog

2 comments
  1. Vynovená ceruzka? Okopčená z CorelDRAW!-u, kde sa dali takýmto spôsobom už dávno upravovať krivky. Ale iba konštatujem, nejde mi o žiadnu prestrelku.

    1. Ano samozrejme, dobra poznamka…mali sme vsak na mysli skor inovaciu nastroja iba v ramci programu Illustrator, nie komplexne vo vsetkych softveroch zameranych na vektorovu grafiku :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Pozrite si online výstavu FILLA – FULLA

Výstava, ktorá sa venuje tvorbe dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia je dostupná vo virtuálnej podobe aj s výkladom.
pokračovanie článku

Tohtoročný Fontacular je tu!

Tento týždeň beží už siedmy ročník známeho eventu. Nezmeškajte množstvo výhodných ponúk na zaujímavé fonty, ktoré nájdete v katalógu…
pokračovanie článku

Prihláste svoj projekt do NCD20

Najväčšia prehliadka komunikačného dizajnu z rokov 2018-2019 prijíma práce do súťaže.
pokračovanie článku

2014 v znamení redizajnov II.

Rok 2014, ktorý sa len nedávno skončil, bol pre viaceré značky rokom, kedy predstavili svoju vynovenú tvár. Pozrite…