Cenu Nadácie Tatra Banky získalo aj Školské písmo

Projekt Jana Filípka a Martiny Figusch Rozinajovej získal cenu v kategórii Dizajn.

Cieľom spoločného projektu dvojice typografov je poukázať na problémy trhu s učebnicami ako aj spojitého písma, ktoré sa aktuálne na školách využíva.

Okrem toho chcú Martina Figusch RozinajováJán Filípek otvoriť aj diskusiu s učiteľmi, rodičmi ale aj s vydavateľmi či štátnymi zamestnancami a samozrejme aj so žiakmi, ktorý dané písmo využívajú najviac. Písmo, ktoré sa používa v školách, nie je dostupné v digitálnej podobe, čo komplikuje veľa vecí okrem iného aj samotný proces tvorby a vydávania učebníc.

Autori pri realizácii projektu študovali históriu, analyzovali písané školské písmo a kriticky sa pozreli na čitateľnosť jednotlivých znakov. Skúšky rôznych tvarov a konzultácie s pedagógmi pomohli vzniku písma Skolske. Písmo Skolske tak pôsobí moderne a zároveň prirodzene. Aj keď obsahuje veľa zmien, plynulo nadväzuje na našu tradíciu.

Nové modernizované “školské písmo” je prispôsobené ľavákom a dostupnejšie vďaka digitálnej forme bezplatne. Písmo doteraz zaznamenalo viac ako 3 000 stiahnutí.

zdroj: Nadácia Tatra banky

Ďalšie diely seriálu


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Hackathon Aliancie Fair-play

Pomôžte nám prepojiť dáta o hospodárení štátu a oligarchoch v pozadí do podoby, ktorú môžu využiť šikovní novinári či aktivisti. Hľadáme najmä…
pokračovanie článku

December Bundle s 96% zľavou

Na portáli TheHungryJPEG nájdete aktuálne aj tento December Bundle so zľavou 96%. Obsahuje vyše 70 fontov ako aj…
pokračovanie článku

Zlín bude týden plný designu

Pondělí 20. dubna bude ve znamení zahájení ZLIN DESIGN WEEKu, týdne, který oživí celé město Zlín designem. Projekt pořádaný…