Apterus – digitálne maľovaná krása v škaredosti

Peter Polach je 27 ročný výtvarník z Lučenca, tvoriaci pod menom Apterus. Venuje sa detailnej digitálnej maľbe a zobrazovaniu námetov, ktoré obvykle bývajú vnímané ako škaredé či odpudivé. Ak však patríte k nadšencom zombie či fantasy, prídete si na svoje.


Zdravím Peter, študoval si grafiku alebo iné umenie, alebo si sa túto techniku naučil sám?
Vyštudoval som klasickú grafiku a voľné výtvarné umenie na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ale pracovať s grafickým tabletom a vôbec v tejto oblasti, ktorou sa zaoberám, som sa musel dodatočne doučiť.

Ako a kedy si sa dostal k digitálnemu maľovaniu?
Šťastnou náhodou v poslednom ročníku školy, v roku 2012. Dostal som ponuku práce a tak som bol nútený naučiť sa konečne robiť s tabletom, ktorý som mal už rok kúpený.



Aká práca to bola? A ako dlho trvalo naučiť sa s tabletom pracovať?
Pracujem dlhodobo na jednom slovenskom RPG projekte, vytváram maľované pozadia. Podrobnosti však zatiaľ prezrádzať nesmiem. Zvyknúť si pozerať na monitor namiesto papiera trvá pár hodín, o zvyšku ťažko povedať, stále neviem všetko čo by som mal.

Maľuješ, alebo maľoval si aj tradičnými technikami?
Občas, teraz už nie. Viac som inklinoval k sochárstvu.

To znie zaujímavo. Povedz mi o tom viac.
Dovolím si nesúhlasiť, je to málo zaujímavé. V tradičnom maľovaní nie som dobrý a kresba sa mi zunovala na výške. Chcel som robiť niečo, čo zaváňa aspoň trochu poctivým remeslom, tak som skúšal inštalácie ako kompromis medzi tým, o čom som si vtedy myslel, že sa odo mňa očakáva, a tým čo som chcel. Vyrábal som si jednotlivé časti, neskôr som zapojil motorčeky a skončil som pri hyperrealistickej soche.


socha vytvorená z latexu, epoxidu, polystyrénu, lepiacej pásky a pravej tetkovskej šatky

V tvojej tvorbe vidno špecifický voľnejší rukopis. Je to niečo, čo ťa sprevádza od začiatku, alebo sa postupom času tvoj štýl vyprofiloval?
Postupne som si istejší v tom čo robím, tak si aj viac dovoľujem. Som však stále v procese nachádzania štýlu.

Dalo by sa povedať, že si vo veľkej miere inšpirovaný smrťou? Z čoho tvoje námety vychádzajú? Čo je tvojou inšpiráciou?
Ani nie tak smrťou ako škaredosťou. Vždy som si myslel, že sme neféroví k škaredým veciam. Aj zombík je napokon len človek. Tiež má svoje sny a túžby :D.

Tvoje digitálne maľby sú vypracované do najpodrobnejších detailov. Prezradíš koľko približne trvá práca na jednom obraze a priblížiš nám aj proces tvojej tvorby? Aké prípravy predchádzajú samotnej maľbe?
Záleží na tom do akej miery viem čo práve robím. Ak mám aspoň približnú predstavu, tak okolo 10-20 hodín. Najprv sa dohodnem sám so sebou čo chcem spraviť, nájdem si nejaké referenčné obrázky ak treba (ak idem robiť nejaký materiál, ktorý som ešte nerobil a podobne), nakreslím si zhruba ako to bude vyzerať, potom 80% zmením a potom to dokončím. Potom dodatočne zistím čo je zle a dokončím to druhýkrát. A predtým ako začnem niečo robiť si spravím kávu.

To je súvislý proces alebo sa k tomu vraciaš po nejakom čase?
Najradšej som, keď to spravím v priebehu 2- 3 dní.

Zaujalo ma aj tvoje logo a názov. Môžeš nám priblížiť čo znamená Apterus a čo prezentuje tvoje logo, prípadne z akej myšlienky pochádzajú?
Apterus je druhové meno cifruše bezkrídlej (pyrrhocoris apterus) a logo je vzor, ktorý má na chrbte
Teda mám neplatenú reklamu na každom dobrom cintoríne.


Zdroj obrázka: https://detepe.sk/wp-content/uploads/2015/06/pyrrhocoris-apterus.jpg

A k tomu si ako prišiel?
Mám na tento hmyz spomienky z detstva. Na dvore u starého otca sa hojne vyskytovali. Nebýval síce na cintoríne, ale mal na dvore kvalitný betón. Z nejakého dôvodu majú radi betón.

Stránky, na ktorých prezentuješ svoju tvorbu sú asi všetky zahraničné. Myslíš, že tvoja tvorba by na Slovensku našla uplatnenie? Skúšal si sa presadiť aj u nás? 
Na Slovensku má toto odvetvie slabšiu ‘tradíciu’ ako inde. Nikde sa to poriadne neučí, tak sa ani nejako špeciálne neobťažujem sústrediť na Slovensko. Všetko sa dá vybaviť online a môžem byť kde len chcem.

Ako freelancer asi pracuješ aj na zákazky, nakoľko si ochotný prispôsobiť svoju tvorbu klientovi?
Okrem mojej hlavnej práce sa objaví aj nejaká tá zákazka. Málokedy odo mňa chcú niečo čo normálne nerobím, pretože ma oslovia na základe môjho portfólia. Zadania sa však musím držať a obvykle k nemu nemám pripomienky (keď, tak si vyberiem iné zadanie). Nakoniec, zaplatia mi za všetku tú ukrutnú neslobodu a bolo by odo mňa prinajmenšom nechutné keby som sa sťažoval.

Ponúkaš okrem klasických printov svoju tvorbu aj na iných médiách? Možno niečo prakticky využiteľnejšie ako oblečenie, doplnky a podobne?
Tuším som registrovaný na nejakej takej stránke, kde je možné kúpiť si plagát, tričko, či obal na mobil s potlačou môjho obrázku, no nerozbehol som sa zatiaľ väčšmi týmto smerom, ešte sa na to necítim. Z praktických vecí som robil nejaké katalógy, plagáty a logá, dalo by sa povedať povinné jazdy, naposledy som mal možnosť robiť obrázok, ktorý sa použil ako obal na CD pre kapelu Infer.

Zdroj obrázka: https://www.facebook.com/infer666?fref=ts

Na čom všetkom momentálne pracuješ a čo chystáš do budúcna?
Hlavne na zadaniach. Neviem, asi sa skúsim naučiť niečo nové a dostať sa viac do povedomia.

Ďakujem Petrovi za rozhovor a prajem nech sa v tvorbe darí stále napredovať. 
Jeho tvorbu nájdete tu: facebookcgsocietydeviantartdrawcrowd.

 

Tento rozhovor pripravila Natalyss pre MyKreatívci.
MyKreatívci je projekt, ktorý prezentuje kultúru, umenie a kreatívnych ľudí na Slovensku a v Česku. Ak vás tento článok zaujal, pozrite si ďalšie rozhovory s dnb DJom B-complexom, s Demotiváciou, ktorá vás denne zabáva alebo fotografkou Lucie Kout.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Gueda Brewing Co.

Gueda, pivo vařené v São Paulu, je vytvořené dvěma agro inženýry se znalostí a úctou k semínkům, výsadbě a sklizni a s vášní pro…
pokračovanie článku

Výsledky súťaže Národná cena za dizajn 2017

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR vyhlásilo v poradí už 14. ročník súťaže Národná cena za dizajn, ktorý bol…