Mnohí tlačiari si uvedomujú nové výzvy, ktoré na nich čakajú a ktorým sa budú musieť prispôsobiť. Trh a zákazníci do budúcna očakávajú rýchlejší servis a dodanie, nižšie série, minimalizovanie vstupných nákladov pri zadaní nových grafík a pružnosť pri ich modifikácii. „Toto sú atribúty, ktoré nemôžeme ignorovať, preto sme posilnili naše možnosti digitálnej tlače a zušľachťovania etikiet,“ konštatuje Ľudmila Čintalanová, riaditeľka spoločnosti ALFOPA.
Spolupráca spoločnosti ALFOPA s Konica Minolta začala v roku 2019 a trvá dodnes. „Konica Minolta je spoločnosť silná vo vývoji, v určovaní trendov v reakcii na potreby praxe a zamestnáva schopných ľudí, ktorí sú stále k dispozícii a neustále nás informujú o nových možnostiach. Komunikácia s nimi poskytuje vzájomnú spätnú väzbu, čo myslím, obohacuje obe strany. Oceňujeme aj rýchly servis a technickú podporu,“ konštatuje Ľudmila Čintalanová. Potvrdzuje to aj Jan Chládek, manažér produkčnej a industriálnej tlače Konica Minolta Slovakia: „Dôležitou súčasťou je analýza potrieb a požiadaviek zákazníka. Vtedy keď dokážeme zariadením vyriešiť nejaký problém alebo posunúť výrobu na novú úroveň, to má pre klienta a aj pre nás zmysel.“
Na základe rokovaní, predstavenia technológie v showroome a otestovania jednotlivých strojov sa ALFOPA rozhodla pre dve novinky z portfólia Konica Minolta. Digitálny tlačový stroj Konica Minolta AccurioLabel 400 a zušľachtovacie zariadenie MGI JetVarnish 3DWeb + iFoil W.
ALFOPA, spol. s r.o. Košice
História spoločnosti ALFOPA siaha ešte do roku 1991. Niekoľko zakladajúcich členov v Košiciach vytvorilo pracovisko sieťotlače na výrobu štítkov. Prvotné zameranie firmy sa o dva roky zmenilo a ALFOPA začala s výrobou samolepiacich etikiet flexotlačou do kotúča. Od roku 2000 sa pridali aj teplom zmrštiteľné návlekové etikety – shrink sleeves. „Viac ako 30 ročnú históriu firmy charakterizuje odvaha naplniť nové zadania našich zákazníkov v spojení s profesionalitou, prívetivým prístupom a poradenstvom v rozhodovaní pri výbere druhu etikiet aj pri riešení ich aplikácie,“ konštatuje Ľudmila Čintalanová.
AccurioLabel 400 s bielym tonerom
Novinka z dielne Konica Minolta je pre spoločnosť ALFOPA doplnením ku doteraz používanému stroju AccurioLabel 230, s ktorým má firma niekoľkoročné pozitívne skúsenosti. Medzi dôležité vylepšenia tohoto nového produkčného zariadenia oproti doterajšiemu zariadeniu patrí možnosť rozšírenia aplikácií o biely toner, ale aj vysoká rýchlosť tlače (39, 9 m/min), ktorá ešte viac zvyšuje produktivitu práce. Práve vyššia produktivita spoločne s dlhšou životnosťou použitých komponentov a vyššia kvalita tlače znižuje celkové prevádzkové náklady.
Výroba etikiet je na novom zariadení ešte viac zautomatizovaná. Vďaka systému Intelligent Quality Care je možné v reálnom čase regulovať množstvo bieleho toneru, kontrolovať stabilitu farieb a systém umožňuje aj automatickú kalibráciu stroja. Zariadenie dokáže tlačiť s rozlíšením 1 200 dpi (ekvivalent 3 600 dpi). AccurioLabel 400 potlačí materiál so šírkou 330 mm. Vďaka intuitívnemu ovládaniu odpadá nutnosť náročného a dlhého školenia operátorov. Úlohy, ktoré boli predtým na tradičných zariadeniach časovo náročnejšie, zvládne operátor spracovať rýchlo, presne a s garanciou stabilnej a kvalitnej tlače.
Zušľachťujú na MGI JetVarnish 3DWeb + iFoil W
Druhou novinkou, pre ktorú sa rozhodla ALFOPA, je novinka MGI JetVarnish 3DWeb + iFoil W. Tá umožňuje in-line 2D a 3D bodové UV lakovanie, embossované fóliovanie za tepla, vysekávanie a rezanie. Ponúka rýchlosť až 42 m/min a schopnosť vytvárať rôzne hrúbky až do 232 mikrónov pre hmatový a reliéfny efekt. „Vyššia flexibilita, kratšie dĺžky, rýchlejšie dodacie lehoty a personalizácia. A takisto automatické korekcie nánosu laku vzhľadom na možné zošikmenia, natiahnutia, kontrakcie a posuny predtlačeného obrazu priamo online za chodu stroja pomocou MGI umelej inteligencie Smartscanner posúvajú naše možnosti zušľachťovania hotovej produkcie na vyššiu úroveň,“ konštatuje Ľudmila Čintalanová, riaditeľka spoločnosti ALFOPA. V rámci tohto zariadenia je možné použiť metalickú, holografickú a farebnú fóliu od šírky 100 až 420 mm. „Úlohy sú pomerne ľahko pochopiteľné a realizovateľné, čo si nevyžaduje časovo náročnú a drahšiu prípravu na tradičnom zariadení na úpravu hotových etikiet. Je možné použiť natieraný, nenatieraný aj štruktúrovaný papier, samolepiace papiere či fólie. Zariadene má viacero monitorov s intuitívnym ovládaním, čo výrazne šetrí čas a uľahčuje operátorovi prácu,“ konštatuje Jan Chládek z Konica Minolta.