Adobe Photoshop Lightroom 5

Piata generácia Lightroomu prichádza niečo vyše roka po svojej poslednej predchodkyni, ktorú Adobe predstavilo ešte v januári minulého roku. Na rozdiel od nej sa viac než na interface zameriava na  nové funkcie a ich vylepšenia, ktoré používateľom chýbali. Tie zahŕňajú nástroje na zjednodušenie niektorých úkonov, ako napr. korekcie perspektívy, či odstránenia nežiaducich častí fotografie a iných. Napriek tomu, že sa nejedná o dramatický posun vpred, je to užitočná aktualizácia.

Lightroom 5 je dostupná voľne ako public beta. Každý si teda môže nainštalovať a vyskúšať, ako mu nová verzia a jej vylepšenia sadnú. Tu sú niektoré z nich:

Korekcia perspektívy

Nový nástroj s názvom Upright, ktorý nájdeme v lens-correction paneli aplikácie, má poslúžiť na riešenie problémov, ktoré sa môžu pri práci s fotkou vyskytnúť. Jedna funkcia vám pomôže v prípade, že ste, povedzme, fotili niečo neskutočne úžasné a od samého úžasu sa vám trošku roztriasli ruky.

Tá druhá tu je pre veci spojené s perspektívou, ktoré sa môžu objaviť či už pre stupeň vášho vybavenia alebo slabšej techniky. Často sa napríklad môže stať, že pri fotení budov alebo architektúry celkovo nie sú zvislé línie dokonale kolmé na povrch, na ktorom sa nachádzajú. Vyriešiť to môže tilt-shift objektív, alebo (lacnejší) Lightroom.

„Vyrovnávanie“ horizontu je celkom jednoduché. Stačí mierne pootočiť obrázok a je to; ak ale chcete väčšiu presnosť, treba ešte malé úpravy. Naprávanie porušenej perspektívy je trochu náročnejší proces, pri ktorom je treba mnohokrát urobiť určité kompromisy. Máme na mysli napríklad korekciu jednej budovy na zábere z mestskej ulice, kedy všetko ostatné začne vyzerať pokrútené.

Upright tool disponuje možnosťou auto-korekcie spolu s tromi predvoľbami pre úroveň, horizontálnu a vertikálnu korekciu. Výsledok môže byť potom ešte doladený ručne.

upright

 

Radial filter

V prípade, že potrebujete zvýrazniť, či inak prispôsobiť určitú časť obrázku, je Radial filter to pravé. Umožňuje vykonávať jednoduché úpravy v rámci častí fotografie. Jeho používanie spočíva v jednorazovej aplikácii, v čom môže byť pre niektorých výhoda oproti adjustment brushu.

radial

 

Prepracované odstraňovanie škvŕn

Už i v minulosti mal Lightroom nástroj, ktorý sa o túto „záležitosť“ pri editovaní fotiek staral. Ten ste mohli ľubovoľne zväčšovať a zmenšovať, ale nebolo možné zmeniť jeho tvar. Týmto kruhovým nástrojom bolo možné klikať iba na jednu škvrnu naraz. V novej generácii softvéru je už možné kliknúť a ťahať spôsobom, na aký sme zvyknutí pri klasických brushoch.

Poradíte si tak aj s inými, než len kruhovými nečistotami na obraze. Pri opravovaní škvrny následne program využije buď inú časť fotografie, ktorú nakopíruje, alebo prelepí konkrétne miesto ladiacou textúrou. Tak alebo tak, môžete si zvoliť zdrojovú oblasť, z ktorej bude Lightroom čerpať.

Upravená veľkosť náhľadov

V prípade, že nechcete mať pevný disk svojho zariadenia zaprataný veľkým objemom RAW obrázkov, môžete okrem externého disku zvážiť aj toto vylepšenie Lightroomu. Smart previews, ktoré generujú o poznanie menšie súbory pre náhľady. Vedia ich dokonca vytvárať, aj ak sa súbory v plnom rozlíšení nachádzajú na inom disku. Všetky zmeny sú synchronizované vo chvíli keď pripojíte disk s RAW súbormi. Automaticky, bez nutnosti zásahu užívateľa.

Okrem spomínaných väčších noviniek má Lightroom 5 i zopár menších. Odteraz podporuje PNG formát, full-screen náhľad cez klávesu F, ukladanie vlastných photobookov ale aj pridávanie videí do slideshow.

Nový Lightroom sťahujte nižšie. Nie je potrebné mať predošlú verziu či licenciu. Free beta pobeží do konca júna. Upgrade na novú verziu stojí 72 eur a v prípade, že ste zelenáč, zaplatíte 129 eur. Program zároveň patrí aj do služby Creative Cloud.

Overview video s opisom niektorých ďalších funkcií

Lightroom 5 public beta na stiahnutie

Aký software na správu a úpravu foto používate?

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Maltos Beer

Maltos je název festivalu řemeslně vyráběného piva konajícím se v Los Altos de Jalisco. Toto pivo konkrétně vzniklo za…
pokračovanie článku

Studio Allotment přivedlo značku ginu k naprosté dokonalosti

O londýnské, velmi oceňované agentuře Allotment nebylo už dlouho slyšet. O to víc nás teď potěšila jejich brilatní práce pro značku Shivering Mountain Gin – ručně vyráběný prémiový gin pocházející z oblasti Peak District.
pokračovanie článku

Tour de France renovuje logo

Prestížne preteky nedávno predstavili facelift svojho loga. Ten sa nesie v znamení jemných úprav a ladení, ktorých cieľom má byť…