Scribus

Scribus je Open Source program, ktorému chýba lesk známejších platených programov. Čo mu nechýba je široká ponuka funkcií, ktoré sa nenechajú zahanbiť ani pri porovnaní s drahšou konkurenciou. Je dostupný pre Linus/UNIX, Mac OS X, OS/2 Warp 4/eComStation a Windows. Jeho výhodami sú najmä user-friendly interface ale aj podpora profi súčastí, ako CMYK, Spot Colors, správa farieb a univerzálne možnosti pri tvorbe PDF.

Snímka obrazovky 2013-02-26 o 14.47.21

Práca s textom

V tejto oblasti možno badať niekoľko kľúčových vylepšení. Začnime napríklad s úpravou textu priamo v textových rámikoch. V predchádzajúcich verziách také niečo nebolo jednoducho možné, keďže i obyčajný výber znakov nefungoval tak, ako sme na to zvyknutí z mnohých iných softvérov. Teraz už môžete jednoducho vybrať, vyrezať, prilepiť a písať váš text bez nutnosti využívania funkcie Story Editor.

Inou významnou funkciou je prepracovaný systém histórie akcií, ktorý teraz dokáže zaznamenať omnoho viac zmien. I keď funguje v prípade mnohých nástrojov, užitočné je samozrejme i to, keď sa môžete vrátiť späť ku zmenám vykonaným v texte. Nanešťastie stále nie je možné zaznamenať všetky zmeny. Scribus napríklad nesleduje formátovanie textu štýlmi.

Program disponuje tzv. „symbol styles“, ktoré vám ľahko ale dôsledne formátovať vybraný text. Napríklad môžete vytvoriť symbol style, ktorý využije small caps na formátovanie všetkých skratiek, mien a iné.

Ďalšou funkciou sú tzv. „optical margins“. Tie oceníte pri práci s textom, konkrétne, keď si nie ste istý, či je nejaký znak zarovnaný podľa formátových špecifík. Táto neistota často končí interpunkčnými znamienkami mimo okrajov.

Keďže je interpunkcia niečím, čo nie je veľmi vidno, funkcia optických okrajov je práve tým, čo by sme mohli nazvať kompenzáciou tohto javu. Vďaka nej je vnímané zarovnanie textu dokonalé.

Snímka obrazovky 2013-02-26 o 15.00.27

Render frame

Táto funkcia pri svojom predstavení zdanlivo vyvolala vlnu vzrušenia. Render frame je objekt s obsahom určitého kódu, ktorý má byť následne renderovaný do PNG, PDF či PS externou aplikáciou. Funkcia zároveň podporuje real-time editovanie, takže vždy, keď urobíte nejaké úpravy v kóde, Scribus odošle informáciu externému programu, ktorý vykoná update.

Pár externalít, ktoré môžete využiť: LaTex, Lilypond, Gnuplot, Graphviz, POV-Ray

Práca s touto funkciou je však všetko, len nie jednoduchá. Ak napríklad potrebujete vložiť rovnicu, máte len malú kontrolu nad vkladanou kópiou. Prejavuje sa to problematickým vertikálnym zarovnaním. Túto komplikáciu sa samozrejme dá vyriešiť manuálne, ale pri opakovanom výskyte je to unavujúce.

Divné je, že Scribus vyžaduje pre všetky typy renderovania bitmapu. To je v poriadku v prípade POV-Ray, ktorý renderuje 3D, je to dokonca viacmenej OK aj pri Gnuplot, ktorý dáta vizualizuje. Je to však nepochopiteľné pre LaTex či Lilypond, ktoré pracujú s textom. Výsledkom sú bitmapy, pri ktorých nie je možné vykonať rescale pomocou výberu.

Ak teda potrebujete renderovať, využite na to EPS alebo SVG mimo Scribus. Výstup následne importujte. Nebudete sa musieť zaoberať bitmapami.

Príprava do tlače

Nastavenia dokumentu sú vám klasicky dostupné pri vytváraní nového dokumentu; taktiež ich môžete neskôr zmeniť pri exportovaní do PDF na karte Pre-Press. Export PDF 1.5 (s vrstvami) a PDF/X-3 je hlavnou zmenou. Vo verzii 1.5.0 sa očakáva príchod PDF/X-1a, PDF/X-4 a PDF/E.

Snímka obrazovky 2013-02-26 o 14.55.48 Snímka obrazovky 2013-02-26 o 14.51.56

Formáty súborov

Scribus už dokáže prečítať Calamus a XFig súbory. To už dnes veľa ľuďom nespôsobí pád zo stoličky. Schopnosť využívania súborov s .eps a .ai príponami ako referencia pre vzorkovníky by už nejaké to vychýlenie zo sedadla priniesť mohla. Koniec koncov, vďaka tomu je možné využívať Pantone palety legálne. Podpora pre „clipping paths“ v PSD a TIFF súboroch je ďalšou zaujímavou súčasťou.

Snímka obrazovky 2013-02-26 o 14.56.21

Dokumentácia k softvéru

Starý systém nápovedy nebol v skutočnosti veľmi nápomocný. Často sa v ňom vyskytovali nesúvisiace či neaktuálne informácie. Nový systém je naozaj krokom vpred. Obsahuje rýchle vyhľadávanie, relevantné informácie a je aj nápomocný pri práci s farbami či exportom do PDF. Dostupný je i v francúzštine, nemčine či taliančine.

Vylepšenia v najnovšej verzii:

  • nová kontrola pravopisu vychádzajúca z Hunspell
  • 64-bitová verzia pre Windows Vista, 7 a 8
  • vylepšená nápovedy (s prekladmi)
  • aktualizované UI translations
  • bezpečnostná aktualizácia pre Python Scripter (Windows)
  • opravené problémy s umiestnením súborov a mien súborov (Windows)
  • opravený a vylepšený Scripter
  • väčšie či menšie bugfixy

Kompletný zoznam všetkých zmien je dostupný tu:
http://bugs.scribus.net/changelog_page.php?version_id=84

Program si môžete stiahnuť tu:
http://www.scribus.net/canvas/Scribus

Miloslav Kučera

 

Môžu open source alternatívy konkurovať komerčným programom?
[myo_poll poll = 2579 type = bar perc = yes]

 

Aký zalamovací software používate vy?
[myo_poll poll = 1077 type = bar perc = yes]

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly: Bayab Gin

Africký destilát lúhovaný s plodmi baobabu pri obale vychádza zo svojho pôvodu.
pokračovanie článku

Teta Drogerie má novú vizuálnu identitu

21 rokov. Presne toľko uplynulo od otvorenia prvej predajne siete drogérií Teta. Dnes prichádza tento koncern s novým logom,…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Agder Bryggeri by Frank

Agder Bryggeri je pojem, který prostupuje historií pivovarů v Norsku. Značka byla nejprve založena v roce 1900, ale brzy na…