Recenzia: Leica Sofort

Fotografujem rád. Dierkovou komorou, mobilom, analógovým fotoaparátom, digitálom…Baví ma hľadať pekné svetlo a kompozície. S instantným fotoaparátom som však doteraz nemal vážnejšiu skúsenosť a tak som bol zvedavý, ako sa mi bude fotiť s Leicou Sofort.

Window-Teaser_Farbvariationen_teaser-1200x470

Fotoaparát

Leica Sofort je instatný fotoaparát. Ponúka viaceré fotografické módy, dokonca aj minizrkadielko, aby ste sa videli, keď si fotíte selfie. Na výber sú dve zaostrovacie vzdialenosti. Jedna na fotenie selfies a portrétov a druhá na všetko ostatné. Do fotoaparátu idú rovnaké filmy ako do Fuji Instax Mini. Leica sa dá prichytiť na statív a môžete skúsiť aj niekoľkominútovú expozíciu s prstom na spúšti. Má hranatý tvar a zo začiatku mi až tak nesedel do ruky. Asi je to však len o zvyku a po pár dňoch mi to absolútne nevadilo.

sofort_03

Teplo vs zima

V materiáloch sa uvádza, že Leica Sofort by sa mala používať pri teplotách od +5 do +40 stupňov Celzia. Hlavne kvôli správnemu vyvolaniu fotografie. Keďže však bola celkom pekná zima, používal som fotoaparát aj pri teplotách okolo -8 stupňov. Mal som ho so sebou pri korčuľovaní, pri prechádzke na skialpoch aj na zjazdovkách vo Vrátnej.

Väčšinou som ho nosil odložený v ruksaku alebo pod bundou a vyťahoval som ho iba v momentoch, keď som išiel fotiť. Niekoľkokrát sa stalo, že fotoaparát “zamrzol”. Po zapnutí sa vysunul objektív, ale ďalej fotoaparát nereagoval. Bolo to takmer vždy v momente, keď som ho po dlhšom čase vytiahol z ruksaku. Stačilo však vybrať baterku a chvíľu ju zohriať v rukách. Po reštarte všetko funguje ako má.

sofort_02

sofort_05

Pri mínusových teplotách sa fotografie vyvolávajú oveľa dlhšie, ak vôbec. Bol som zvedavý, či sa niečo na papieri objaví. Pri prvých pokusoch som však ani po 5 minútach na fotke nič nevidel a tak išla fotka do “tmavej komory”. Fotky som vyvolával na rôznych miestach. Vrecko nohavíc, vnútorné vrecko lyžiarskej bundy, pod ponožkou alebo čo najbližšie k telu niekde medzi viacerými vrstvami termo oblečenia. Jednoducho tam, kde je teplejšie ako vonku.

V takýchto podmienkach prebehlo vyvolanie fotky úplne v poriadku. Treba si len dať pozor, aby sa vám fotky nezlepili o seba, kým ešte nie sú vyvolané, Mne sa to stalo na svahu, keď som dve fotky hneď po odfotení hodil do vrecka a lyžoval ďalej.

sofort_10

Viac slnka – menej slnka

Fotoaparát ponúka viaceré fotografické módy. Šport, makro, portrét… Tak ako pri entry- level zrkadlovkách aj tu som tieto módy viac- menej ignoroval. Zaujala ma však funkcia, ktorú reprezentovalo na displeji slniečko. Vnímal som ju ako kompenzáciu expozície pri poloautomatických režimoch na zrkadlovkách. Pripomínalo mi to aj staré fotoaparáty na film, kde sa expozícia nastavovala podľa obrázkov. Slniečko sa nastavilo, keď bol krásny jasný deň a obláčik, keď bolo zamračené a potrebovali ste o niečo dlhší čas.

sofort_08

Manuál k Leice som nečítal, myslel som, že je to jasné. Na výber boli dve nastavenia. Veľké slniečko a malé slniečko. Veľké slniečko som vyskúšal počas slnečného dňa na svahu. Bolo krásne jasno a všade sneh. Nechcel som, aby mi na fotke vyšiel sneh preexponovaný a tak som nastavil veľké slniečko.

Myslel som, že fotoaparát tak skráti dobu expozície a na fotke budem mať krásne tmavé tiene a zároveň správne exponovaný svah. Bohužiaľ pri Leice Sofort to tak nefunguje. Veľké slniečko znamená, že fotoaparát vám spraví fotku ešte svetlejšiu. Osobne je toto mimo mojej logiky a doterajších skúseností s rôznymi fotoaparátmi. Pri instantnom fotoaparáte nechcem čítať manuál. Chcem ho vziať do ruky a fotiť. Baviť sa.

sofort_04

Výdrž batérie

Vyfotil som takmer 40 fotografií a ani raz som nemusel batériu dobíjať. V zime na zjazdovke sa ukazovateľ znížil na jednu čiarku, ale po návrate do tepla to boli hneď dve čiarky z troch. Za dlhú výdrž batérie pravdepodobne môže to, že som fotoaparát vždy po odfotení hneď vypol a opäť som ho zapínal až tesne pred fotografovaním. Celková čistá doba, počas ktorej bol fotoaparát zapnutý, teda nebola pravdepodobne ani jedna hodina.

Leica-Sofort-Accessoire-Gurt-orange-960x640_teaser-480x320

Zhrnutie

Leica Sofort je sranda. Takisto ako iné instantné fotoaparáty. Ak by sme na stôl položili niekoľko instantných fotiek z Fuji Instax Mini a z Leicy Sofort, tak by som medzi nimi nevidel rozdiel. Nedokázal by som povedať, ktoré z nich boli fotené Leicou a ktoré Instaxom. Je len na vás, či si chcete priplatiť za dizajn a červené logo. Podstata však zostáva pri oboch rovnaká. Do niekoľkých minút máte v ruke hmotnú fotografiu. A tá fotografia vyzerá najlepšie naživo, v rukách, chvíľu potom ako sa dokončí vyvolávanie a na tvári vám zostane úsmev :)

sofort_07 sofort_09 sofort_11 sofort_12  sofort_14 sofort_15 sofort_16 sofort_17 sofort_19 sofort_21 sofort_22 sofort_23 sofort_24sofort_13

Jozef Pajerský, autor portálu DierkovaKomora.sk

Leica Sofort si môžete kúpiť napríklad v SOFTWARE PARTNER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Vueltabajo

„Pokaždé, když cítím méně, zapamatuji si toho mnohem víc…,“ podle slov Julia Cortázara. Jaké štěstí by bylo, kdybychom…