Radosť hľadať cestu: Navigácia pre hudobné školy vo Varšave

Príklad od poľských susedov ukazuje, že orientačný systém nemusí byť iba technicky strohý.

Farby, ilustrácie a chytľavá typografia. To sú kľúčové prvky, z ktorých štúdio UVMW pre ZPSM (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) vytvorilo navigáciu.

Pri uvažovaní nad budúcou podobou systému brali dizajnéri do úvahy dve hlavné cieľové skupiny, ktoré budú s tabuľkami a smerovníkmi prichádzať do kontaktu – učitelia so žiakmi a verejnosť. Cieľom bolo teda vytvoriť používateľsky prívetivý a vizuálne atraktívny celok, ktorý osloví takto široko definovanú skupinu ľudí.

Navigačný systém, ktorý UVMW vytvorilo, však nie je iba o páčivých ilustráciách a farbičkách. Inšpiráciu si berie z histórie vzdelávacej inštitúcie. V priestoroch škôl visia dobové plagáty k hudobným podujatiam, ktorých typografia a layouty sa stali čiastočne predlohou pre budúcu podobu orientačných prvkov v školách.

Okrem silnej typografie v navigačných výstupoch to celé oživujú a poľuďšťujú ilustrácie. Ručne kreslené ikonky zároveň podávajú mimotextovú informáciu a to veľmi zábavným spôsobom. Navigácia tak obsahuje také vizuálne perly ako je Winda Towarowa. :)

Informačné nosiče sú osadené v drevených rámoch a následne umiestnené v rôznych kompozíciách s odstupňovanou intenzitou a veľkosťou. Výsledkom je svieži a vkusný navigačný systém, ktorý funkčne no zároveň ľudsky pomáha orientovať sa v priestoroch ZPSM.

zdroj: UVMW

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť