Podrobný návod ako si vytvoriť vlastnú web stránku

Hovorí vám niečo tento zhluk písmen?

Že nie? Nevadí. Ani mne. Na tvorbu svojej web stránky sa v tom aj tak nebudete musieť vyznať. Kódu sa nebudete musieť dotknúť a ani zisťovať, čo je to php, javascript alebo iný programovací jazyk.

Tento návod vám presne ukáže ako vytvoriť web stránku rýchlo a ľahko. Navyše, ak poznáte správne nástroje, môže vaša stránka vyzerať ako od profesionála, hoci ho mať po ruke nebudete.

No najprv poďme pekne postupne.

Tejto chybe sa vyhnite už v začiatkoch vytvárania web stránky

Veľa ľudí, najmä v začiatkoch, hľadá spôsoby, ako si vytvoriť web stránku. Ideálne zdarma. Existujú aj služby, cez ktoré si web stránku môžete vytvoriť bezplatne, ale veľmi ich neodporúčam. Iba ak chcete novú voľnočasovú aktivitu, ktorá sa bude volať stresovanie a zbytočné komplikácie s tvorbou webu.

Ak z toho nechcete mať len žrúta času, a hlavne, ak z toho nechcete mať len hobby, o to viac by ste sa “webom zdarma” mali vyhnúť. Prečo?

Pretože ak to s web stránkou myslíte vážne a chcete z toho potenciálne mať aj nejaký biznis budú vás brzdiť aj takéto polená pod nohami:

  • Nie vždy si môžete zvoliť názov domény podľa seba a často je v tvare vasnazov.nazovposkytovatela.koncovka
  • Ste veľmi obmedzený možnosťami pre úpravu vzhľadu svojej web stránky a ďalšie možnosti vám odomknú až po prejdení na platenú verziu služby
  • S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť mať na svojom webe banner alebo inú formu reklamy, ktorá odpútava ľudí od toho, čo s nimi chcete zdieľať ?

Naozaj to je spočiatku veľmi lákavé, ale vyhnite sa tomu. Vaša predstava naklikania celého webu zdarma za pár minút sa rýchlo zmení na “prečo si nemôžem zmeniť aj toto?”.

A na vzhľade webu už v dnešnej dobe záleží. Je to síce povrchné, ale je to tak. Ľudia sú dnes nároční na informácie. Váš web síce nemusí byť umelecký skvost, ale nejako by pôsobiť mal, aby urobil dojem a ľudia sa chceli vrátiť.

Okrem toho, neskôr bude len prirodzené, že sa budete chcieť rozvíjať, pracovať na svojom webe a posúvať ho ďalej. A to pri weboch “zdarma” veľmi nepôjde.

Základy by sme mali za sebou. Poďme k úvodnej fáze tvorby web stránky.

Ako vytvoriť web stránku a čo k tomu potrebujete?

Celý proces tvorby web stráky sa skladá z troch základných pilierov:

  • doména (názov vášho webu, pomocou ktorého vás ľudia môžu ľahko násjť)
  • hosting (miesto, kde bude váš web umiestnený)
  • a CMS platforma (systém na spravovanie obsahu, a so správnym CMS môžete aj ľahko upravovať vzhľad webu)

Výber domény

Síce je to len malá časť z celej tvorby vášho webu, na začiatok odporúčame začať týmto.

Ak si chcete vytvoriť web, pravdepodobne už viete, o čom by mal byť. Lenže treba si uvedomiť, že neexistuje jeden najlepší názov domény pre váš web. Ak by ste ho aj našli, možno už bude doména registrovaná na niekoho iného. Preto ich vymyslite viacero a neuspokojte sa iba s jedným názvom. Zároveň sa pri tom vyvarujte týmto bežným chybám:

  • Príliš všeobecný názov domény, ktoré si ľudia môžu zameniť s inou web stránkou
  • Príliš dlhý názov domény
  • Používanie pomlčky alebo čísel
  • Náročný názov pre zapamätanie

Odporúčané čítanie: Ako vymyslieť perfektný názov domény

Webhosting

Webhosting je ďalším dôležitým pilierom, bez ktorého web stránku nemáte ako rozbehnúť. Môžete ho brať ako miesto, na ktorom máte celý svoj web uložený. Podobne ako váš počítač so svojimi súbormi. Akurát s tým rozdielom, že na PC k nim máte prístup iba vy. Pri webovej stránke máte svoju stránku a súbory na webovom serveri, ku ktorému majú prístup užívatelia vďaka internetovému pripojeniu a prehliadaču.

Akonáhle hosting prepojíte so svojou doménou, ľudia si pomocou nej budú môcť zobraziť vašu stránku.

Ako vybrať doménu už viete. Ale ako si vybrať správny webhosting?

Mali by ste pri tom zohľadňovať nasledovné faktory:

Spoľahlivosť hostingu a jeho dostupnosť

Ak vám hosting nebude fungovať ako má, vyskytovali by sa časté výpadky a vaše stránky by boli nedostupné, veľmi by sa to nelíšilo od toho, ako keby ste web stránku ani nemali. Treba byť v tomto ohľade realistický. Nulové výpadky nemá snáď žiadny web. No mali by byť len minimálne. Hlavne ak máte e-shop alebo väčší portál.

Aj preto nás tešia takéto recenzie:

Ochotná, profesionálna a rýchla podpora

Aj keď vďaka tomuto návodu pre tvorbu web stránky nebudete mať nočné mory z programovania, veci sa niekedy pokazia. Môže sa stať, že niekde niečo zle stlačíte, vypadne vám web a zrazu vám nepôjde spustiť. Verte mi, už sa mi to stalo.

Hoci som si vlastný web dokázal urobiť, raz som klikol tam, kde som nemal. Doslova som tak celý web odpálil a nešlo ho spustiť. Ešte že ochotná podpora za mňa vedela dať všetko do poriadku.

Určite to nebolo nič zložité, avšak pre technicky menej zdatných ľudí to môže pôsobiť ako nezdolateľný problém.

Stačili dva emaily a všetko bolo opravené do niekoľkých hodín.

Okrem toho, hľadajte aj možnosti kontaktovať podporu telefonicky alebo cez chat. Nie vždy všetko pôjde hladko cez email.

Rýchlosť načítania

V úvodných dobách internetu bolo pochopiteľné, že pripojenie bolo pomalé a museli ste čakať, kým sa vám načítal web. No dnes už ľudia nie sú takí zhovievaví a weby chcú mať načítané čo najskôr. Podľa štúdie Why web performance matters, užívatelia očakávajú načítanie webu do 2 sekúnd. Keď sa vám nenačíta do 3 sekúnd, tak vám z webu môže odísť až 40% potenciálnych návštevníkov a teda aj zákazníkov.

Táto prípadová štúdia zistila, že v prípade mobilných užívateľov začína klesať počet zákazníkov, ak sa vám web stránka načítava dlhšie ako 2,4 sekundy.

Doslova je to ako keby ste mali obchod, v ktorom ľudia chcú nakupovať, ale nemôžu sa doňho dostať. Po chvíli by ich to prestalo baviť. Nanešťastie, vo svete internetu a webových stránok táto chvíľa trvá len niekoľko okamihov. Nie je načítaná stránka? Smola, ide sa ku konkurencii.

Ako potom web zrýchliť? Možností je viacero a dali by sa rozpísať na samostatný článok.

No jedna z najdôležitejších je mať dobrú rýchlosť odozvy vášho hostingu. Môžete nájsť rôzne grafy a porovnania rýchlostí načítania. Nanešťastie, na 100% si nemôžete byť istý nikdy, pokiaľ si hosting nevyskúšate.

Čo však viete mať viac pod kontrolou, je výber správneho CMS a správnej šablóny webu, ktoré sú optimalizované pre svižné načítanie.

Jednoduché vytvorenie stránky pomocou CMS

CMS znamená content management system. V preklade ide o správu obsahu na vašom webe. Na rozdiel od prácneho písania kódu a programovania stránok na vašom hostingu si ich môžete ľahko upravovať cez užívateľsky príjemné  prostredie administrácie vášho CMS.

Stačí sa prihlásiť k vašej doméne a prostredníctvom administračného rozhrania meniť vzhľad a upravovať obsah.

Výber CMS systému vo veľkej miere závisí od toho, čo od webu budete očakávať a takisto od vašej ochoty učiť sa s nimi tvoriť web. Najbežnejšie sa používajú WordPress, Joomla a Drupal. No pre začiatočníkov je najlepšou voľbou WordPress.

A nielen preto, lebo je kráľom všetkých CMSiek, od svojho vzniku si získal veľkú popularitu a patrí k najpoužívanejším systémom.

Najmä preto, lebo vám umožňuje do veľkej miery upravovať web podľa seba aj bez programovania. Aspoň keď viete ako. O tom už o chvíľu pri výbere šablóny.

Najnovšiu verziu WordPressu si môžete stiahnuť z WordPress.org, ale oveľa jednoduchšia je inštalácia priamo z nášho ovládacieho WY Panelu, kde si ho môžete nainštalovať jedným klikom.

Výber šablóny

Šablónu si môžete predstaviť ako preddefinovaný vzhľad webu s niekoľkými upraviteľnými prvkami. Najčastejšie ide o obsah (texty a nadpis) a obrázky.

Šablóny pre WordPress môžete mať aj zadarmo, no podobne ako pri bezplatných weboch, aj tu ste dosť limitovaný tým, čo všetko môžete upraviť. Aspoň za predpokladu, že neviete programovať a šablónu si nemáte ako upraviť podľa seba.

No ak chcete len z času na čas niečo pridať, neplánujete na webe často niečo meniť a nejaká šabĺóna vám padne do oka, môžete siahnuť aj po nej. Oplatí sa vám to najmä v začiatkoch blogovania.

Nájsť si tú svoju môžete aj na oficiálnej stránke WordPress.org: wordpress.org/themes

Prípadne môžete napríklad googliť “free wordpress themes”.

No najlepšie je trochu zainvestovať do kvalitnej šablóny, ktorá vám bude umožňovať vo veľkej miere meniť vzhľad. Ale nielen kvôli tomu, že si budete môcť veľa vecí na web stránke urobiť sami rýchlo a jednoducho.

Aj preto, lebo k nim máte kvalitnú podporu, ktorá vám vie s nastavením šablóny pomôcť. Navyše bezplatne.

Aj preto, lebo platené šablóny sú dostupné od niekoľkých desiatok eur. Pre porovnanie, programátor by vás vyšiel na stovky, ak nie tisícky eur. A to nehovorím o dodatočných úpravách v budúcnosti, ktoré by ste si tiež museli zaplatiť.

Aj preto, lebo sú pravidelne aktualizované a pridávajú sa do nich nové funkcie moderných webov.

Aj preto, lebo nemusíte mať na svojom webe reklamný banner firmy, ktorá vám web poskytuje zadarmo.

Aj preto, lebo sú oproti bezplatným lepšie zabezpečené.

Tých “aj preto…” by bolo viac, no to závisí aj od toho, akú platnú šablónu webu by ste si zvolili.

Ak by ste sa rozhodli pre platené, odporúčame zvážiť nasledovné. A nielen preto, lebo sú optimalizované pre rýchle načítanie.

Optimizepress

Optimizrepress bol jeden z prvých WordPress pluginov, ktoré umožňovali obrovské možnosti úprav vašej stránky. Znamenal doslova revolúciu v tom ako si vytvoriť web stránku, pretože preniesol moc z rúk programátorov a dal ju ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť minúť niekoľko stoviek, ak nie tisíciek eur na web.

Od začiatku ste mali na výber elementy, z ktorých ste si mohli vytvoriť stránku podľa seba. Stačilo si nejaký zvoliť, doplniť doňho všetko potrebné a bolo vybavené.

Dnes v najlacnejšej verzii máte cez 50 elementov od nadpisov, textov, pridávania obrázkov, vrátane pridania obrázku ako pozadia, po tlačítka, referencie spokojných klientov, odpočítavadlá a dokonca vyskakovacie okná.

V pokročilejšej verzii máte navyše niekoľko funkcií ako napríklad A/B testovanie výkonnosti rôznych variánt podstránok, dynamicky meniace sa nadpisy, video ako pozadie a animácie rôznych prvkov na webe.

V tomto videu si môžete pozrieť, ako za pol hodinu cez Optimizrepress vyklikali profesionálnu web stránku. Pre ľudí, ktorí nemajú čas učiť sa programovať, je to doslova záchrana.

Divi 3.0

Táto WordPress šablóna, rovnako ako Optimizepress, umožňuje takmer neobmedzené možnosti úprav a patrí k najobľúbenejším na svete. Podľa čísel z ich web stránky, touto šablónou si uľahčuje tvorbu webu až 437 821 ľudí.

Je veľmi intuitívna a pomerne rýchlo sa s ním naučíte robiť. Na výber máte 46 elementov, z ktorých si môžete web vyskladať, ako len budete chcieť. Každý z nich je plne upraviteľný. Upraviť môžete typ písma, veľkosť, farbu, a ak viete vyznáte aj v CSS, tak môžete upravovať  vzhľad cez CSS štýly.

MioWeb

Takisto ako Divi alebo Optimizepress, aj MioWeb je šablóna pre WordPress, ktorá vám uľahčuje tvorbu web stránok pomocou rôznych elementov.

Oproti predošlým má len jednu veľkú nevýhodu. Nemá možnosť jednorázovej platby ako predošlé, iba pravidelný mesačný poplatok. Preto sa hodí viac pre zabehnuté firmy, ktoré majú túto šablónu z čoho financovať. Síce to nie je veľký poplatok, ale pre voľnočasový blog neodporúčam.

Na druhej strane, má aj jednu výhodu. Najmä ak na webe predávate alebo chcete predávať. Dá sa ľahko prepojiť so službou Fapi (na predaj) a Smartemailing (nástroj na zber a rozosielanie emailov).

Keď už budete mať vybranú šablónu, celý proces nastavania WordPressovej šablóny po zakúpení domény a spojazdnení hostingu vám zaberie niekoľko desiatok minút.

Po spustení webhostingu

Keď už máte doménu a hosting, ostáva už len spojazdniť váš nový web. A to znamená

  • nainštalovať WordPress na váš hosting
  • naištalovať tému/šablónu webu
  • nainštalovať WordPress pluginy pre zlepšenie funkcionality webu

Inštalácia WordPressu a témy

Aby ste si to čo najviac uľahčili, odporúčame na to využiť inštaláciu jedným klikom z ovládacieho panela webhostingu, ktorý už poskytujú snáď všetci poskytovatelia webhostingu.

U nás ho nájdete po prihlásení sa do WY panela na moje.wy.sk/auth/login

Stačí prejsť do sekcie Web – Inštalátor CMS a pre aplikáciu WordPress kliknúť na Inštalovať.

 

Pred inštaláciou si zvoľte prihlasovacie meno a heslo. Budete ho o chvíľu potrebovať na prihlásenie do WordPressu.

 

Keď máte inštaláciu WordPressu úspešne za sebou, prejdite na svoj web a do vyhľadávača za vašu doménu napíšte wp-login.php. Takže url adresa bude vyzerat v tvare vasadomena.sk/wp-login.php.

Mali by ste vidieť takéto prihlasovacie pole.

 

Zadajte údaje prihlasovacie údaje, ktoré ste si zvolili, a prejdite do sekcie Vzhľad – Témy. Potom vyberte Pridať novú .

 

Ak ste si nejakú tému zakúpili, zvoľte Nahrať tému. V prípade voľne dostupných môžete nájsť vlastnú cez Hľadať témy.

 

Následne už len vyberte súbor šablóny z vášho počítača a kliknite na Nainštalovať.

Nainštalovanie pluginov

WordPress má tú výhodu, že ho viete pomocou rôznych rozšírení (pluginov) vylepšiť o nové funkcie od kontaktného formulára, cez SEO (optimalizáciu pre vyhľadávače), po pravidelné zálohy či blokovanie spamových komentárov.

Ak si zvolíte WordPress hosting, často už máte niektoré pluginy predinštalované. My sme pre vás vybrali napríklad iThemes Security pre lepšie zabezpešenie webu alebo Autoptimize pre zrýchlenie načítania webu. Zoznam všetkých starostlivo vybraných pluginov od nás nájdete na wy.sk/webhosting/wy-hosting-wordpress.

O pluginoch by sa ale dala písať samostatná kapitola, preto sme pre vás pripravili zoznam užitočných WordPress pluginov, ktoré sa oplatí nainštalovať.

Ak by ste nevedeli, ako ich nainštalovať, v zozname je aj návod ako na to.

Slovo na záver

Gratulujem. Máte to úspešne za sebou.

Verím, že vám tento návod na vytvorenie web stránky pomohol rýchlo mať profesionálne vyzerajúci web aj bez toho, aby ste sa museli vyznať v programovaní.

Pravidelne ho budeme aktualizovať, ak by sme natrafili na niečo nové, čo by vám vedelo pomôcť.

A na koniec… ak vám tento návod pomohol, nezabudnite ho zdieľať s vašimi priateľmi, aby sa ani oni nemuseli trápiť s tvorbou svojej web stránky.

Článok bol pôvodne publikovaný na wy.sk/blog/ako-vytvorit-web-stranku/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Peter Ďurík. Kreatívna hra s písmenami.

Ak ste pred pár mesiacmi navštívili výnimočnú výstavu Typografia a dizajn písma na Slovensku v bratislavskom Satelite, tak už poznáte…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly – Danke Dairy mléčné výrobky

Nové logo, návrh obalu a slogan pro sérii mléčných výrobků. Monochromatické obrázky textury produktu se nachází v horní části balení. Spodní…
pokračovanie článku

Halloweensky redizajn známych značiek

Posledný októbrový deň sa je tu a spolu s ním – okrem tradičného domáceho sviatku – aj celkom populárny Halloween.…