Nelson Mandela strávil vo väzení 27 rokov, než bol vo februári 1990 prepustený. Po celý čas prebiehala celosvetová kampaň proti apartheidu. Pozrite si niekoľko plagátov, ktoré v rámci nej vznikli.
V novembri 1962 uvalilo OSN ekonomické sankcie na Južnú Afriku pre rasovú segregáciu
Tento plagát pochádza z kampane britského Hnutia proti Apartheidu. Organizácia trvala na zrušení návštevy juhoafrického kriketového tímu, ktorý bol zložený výhradne z bielych. Žeby boli v krajine jediní, čo to vedeli hrať?
Plagát, ktorý reaguje na vraždu študenta počas povstania v Soweto v Johannesburgu. Počas niekoľkomesačných protestov proti vládnym nariadeniam bolo zabitých takmer šesťsto ľudí.
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch vznikali v Severnej Amerike mnohé kampane na podporu národnooslobodzovacích hnutí v Afrike. Plagát vyššie je prácou Hnutia pre podporu oslobodenia, ktoré vzniklo vo Vancouvri v Britskej Kolumbii. Pobočky organizácie boli tiež v Kalifornii a New Yorku.
V polovici osemdesiatych rokov vznikla táto kampaň, ktorá hovorila o ekonomických sankciách voči Južnej Afrike. Získala si podporu mnohých amerických politikov i umelcov. Plagát obsahuje fotku herca Dannyho Glovera.
Plagát ku koncertu, ktorý sa konal na londýnskom štadióne Wembley v júni 1988. Bol súčasťou kampane s názvom Nelson Mandela: Freedom at 70. Medzi inými vystúpili napríklad Stevie Wonder, Whitney Houston či Sting. Koncert vysielali v šesťdesiatich krajinách a priamo na štadióne sa zišlo 72 000 ľudí.
Tento plagát oslavoval Mandelovo prepustenia z väzenia a taktiež hovoril o potrebe prepustenia ostatných politických väzňov Južnej Afriky. Mandela následne v apríli toho roku navštívil Britániu a zúčastnil sa na koncerte vo Wembley Stadium.
Ak vás zaujíma, čo bolo ďalej, kliknete sem. Nájdete tu zvyšok plagátov i zaujímavé fakty.
zdroj: nytimes.com