Nórske koruny ovládli pixely

Norges Bank nedávno predstavila nový koncept pre bankovky, ktoré by sa mali do obehu dostať už v roku 2017. Myslíme, že je na mieste povedať – niečo podobné sa tak často nevidí. Aspoň nie v oblasti dizajnu platidiel. Aj keď hrivny boli svojho času tiež celkom šik…

Jeden alebo radšej dva?

Samotnému výberu toho pravého dizajnu predchádzala na jar súťaž, do ktorej sa zapojilo osem pozvaných dizajnérov. Spoločnou témou, v ktorej sa mal výsledný počin každého autora niesť znel „more”.

Návrhy, ktoré boli nakoniec vybrané, pochádzajú hneď z dvoch štúdií z Osla. Norges Bank sa totiž rozhodla použiť oba motívy. Zadnú stranu navrhli ľudia zo štúdia Snøhetta a predná je zase výsledkom práce The Metric System.

Krása hraníc a Živé priestory

Prvý menovaní si vytvorili koncept s pomenovaním Beauty of Boundaries. Inšpiráciou pre ich prácu bolo nórske pobrežie, ktoré poňali vcelku netradične. V rozpixelovanej podobe. Ako sa vyjadrili na svojom webe, dôvodom prečo siahli práve po vzore zloženom z malých tvarov bol fakt, že práve pixely sú vizuálnym jazykom našej doby. Mozaikový vzor má odkazovať na morské vetry, ktoré majú mnoho podôb – rovnako ako sa líši aj vzhľad a usporiadanie pixelov na jednotlivých bankovkách.

Zaujímavosťou je, že tieto odlišnosti sú založené na Beaufortovej stupnici, ktorá klasifikuje práve intenzitu vetra. Na pätdesiatke je slabý vietor znázornený krátkymi, štvorcami. Vietor na tisíckorunáčke je o dosť silnejší, s obdĺžnikovými tvarmi.

Druhé štúdio, The Metric System, prišlo s konceptom nazvaným The Living Spaces. Banke sa v tomto prípade páčilo spracovanie, ktoré je otvorené zakomponovaniu nevyhnutných bezpečnostných prvkov. Zároveň považuje vizuál za jednoduchý a typický severský.

Spojenie týchto dvoch prístupov vyzerá skutočne zaujímavo. Čo si o tom myslíte vy?

01 02 05 06 03040910 0708

Ak si chcete pozrieť kompletný katalóg všetkých bankoviek a prípadne si vylepšiť znalosti Nórštiny, kliknite SEM.

zdroj: creativereview.co.uk, norgesbank.no

2 comments
  1. Obé strany urobili skvelú prácu ale myslím že ten nápad spojiť to dohromady tomu dáva ešte lepší výsledok. Ďalší dôkaz o tom že klient môže mať aj veľký pozitívny dopad na výsledok, niečo svieže oproti denníkom DTP u nás na Slovensku :)

Pridaj komentár


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Kreatívny papier a digitálna tlač

Pre mňa osobne papier znamená jeden z najväčších vynálezov pre ľudstvo. Ťažko si predstaviť život bez neho. V dnešnej hektickej IT…
pokračovanie článku

Stiahnite si mockupy skladacích brožúr

Dnes pre vás máme tip na tieto mockupy, vďaka ktorým môžete odprezentovať svoje návrhy brožúr naozaj pôsobivo. Vybrať…
pokračovanie článku

Hľadáme DTP makača – 2CREATE

Do oddelenia grafických makačov vo fullservisovej agentúre 2CREATE potrebujeme ďalšiu posilu. Ak ťa baví vytvárať kvalitné grafické výstupy…
pokračovanie článku

Učiteľský zápisník na rok 2013/2014

Druskabooks ponúka všetkým, ktorý sedia v triede na „opačnej strane barikády“ svoj nový notes na nadchádzajúci školský rok. Je…