In The Midl Design Forum bude hostiť svetových aj slovenských svetových dizajnérov

Termín: 22. – 24. september

Miesto konania: Bratislava – Staré Mesto:
Prednášky: Café Berlinka SNG, Aukcia – Gondova 2, Univerzita Komenského
Workshopy: Laurinská 14 – Centrála BADW 2014

Medzinárodná konferencia In The Midl Design Forum (IMdF) je už druhý rok súčasťou Bratislava Design Week 2014. Fórum sa bude sa konať od 22. do 24. septembra na troch miestach v centre Bratislavy.

IMdF je určené v prvom rade pre odbornú dizajnérsku verejnosť, no dvere majú otvorené tak laici, ako aj nadšenci designu. Jednotlivé časti fóra totiž tvoria -a(u)kcia dizajnu, jednodňová konferencia a workshopy, ktoré povedú zahraniční hostia. Hlavným zámerom je hľadať súčasné témy a ich interpretácie a vytváranie profesijných kontaktov v oblasti akokoľvek spätej s dizajnom.

Medzi potvrdenými hosˇťamii druhého ročníka IMDF nájdete svetového oceňovaného britského dizajnéra Benjamina Huberta (UK), švajčiarsky dizajnérsky multi-talent Floriana Hauswirtha (CH), progresívnu kreatívnu skupinu kurátorov a grafických dizajnérov OKOLO (CZ), nekonvenčnéberlínske duo Llov Llov (DE), rešpektovaný španielsky umelec v oblasti tzn. sociálneho dizajnu Cuuro Claret (ESP) a mnoho ďalších.

V rámci podujatia nazvaným A(u)kcia si organizátori pripravili nielen unikátne dizajnérske produkty od mladých slovenských dizajnérov, ale tentokrát aj od známych renomovaných slovenských dizajnérov, a prezentujú nové aj ikonické diela zo svojej tvorby. A(u)kcia je zameraná na podporu a zviditeľnenie slovenského dizajnu. Uskutoční sa spolu s módnou prehliadkou pri otvorení druhého ročníka Bratislava Design Week v priestoroch nádvoria Filozofickej fakulty na Gondovej ulici.

2. Llot Llov

Llot LLov (Nemecko)

Hlavní zahraniční hostia:

Benjamin Hubert (Veľká Británia)
Jeden z najznámejšíchh súčasných mladých britských dizajnérov. Star britskej scény. Spolupracuje už s najprestížnejšími výrobcami nábytkového dizajnu ako Aram, Cappellini, Casamania, Classicon, De La Espada, Ligne Roset , Moroso, Poltrona Frau, Viaduct. Je známy svojim holistickým a intuitívnym prístupom k dizajnérskej tvorbe. Pracuje so širokou škálou materiálov a sústreďuje sa najmä na produktový dizajn. Medzi jeho najslávnejšie produkty patrí aktuálne super ľahký (vraj najľahší na svete) a pritom trvácny drevený jedálensky stol Ripple, ktorý váži iba 9 kíl – pri rozmere 2,5 metra krát 1 meter. Získal množstvo prestížných ocenení:, IF Design Awards, Design of the Year (British Design Awards), Best Product (100% Design/Blueprint Awards), EDIDA International Young Designer of the Year, the A+W Audi Mentorpreis, Red Dot Design Awards. Aktuálne nominovaný na cenu Dizajn roka v Design Museum London .

Curro Claret (Španielsko)
Katalánsky dizajnér Curro Claret je veľmi rešpektovaný v segmente tzv. sociálneho dizajnu, teda takého, ktorý reaguje na skutočné potreby ľudí – najmä sociálne znevýhodnených.   Je to prístup, ktorý ukazuje, ako sa dá za málo prostriedkov pomôcť, ale aj motivovať ľudí k tvorbe. Okrem toho má za sebou spoluprácu s prestížnymi značkami ako napr. Camper. V Bratislave bude viesť workshop na ktorom bude s pomocou ľudí bez domova (v spolupráci s o. z. Vagus ) realizovať nábytok pre ich nový denný stacionár na Mýtnej ulici. Aj Claret získal viacero prestížnych ocenení ako napríklad Barcelona City Awards 2013,

Llot Llov (Nemecko)
Uznávané berlínske dizajnérske štúdio už viac rokov inšpiruje svojím originálnym prístupom k dizajnu najmä mladú generáciu. Ich tvorba je veľmi rôznorodá. Sú uvoľnení, hraví, majú vtip, Ich princíp je založený na prepojení funkcionality aj emocionality. Cieľom je mať obsah, byť efektívny, čistý, v zmysle definovania formy a rešpektovať prírodu. Chcú byť užitoční, ale bez toho, aby rezignovali na zložitosť.

taliaYstudio (AT)
Voľné dizajnérske zoskupenie fungujúce vo Viedni sa sústreďuje na dizajn so silným komunikačným a sociálnym potenciálom. Svojimi projektmi skúmajú a reagujú na neuralgické body v medziľudských vzťahoch, dianí v spoločnosti, snažia sa o udržateľný, priateľský a prirodzené zdroje využívajúci prístup k dizajnu. Pre ich posledné projekty je charakteristické zameranie sa na prácu so svetelnými organickými OLED diódami. Na Bratislava Design Week taliaYstudio predstaví v rámci sekcie Future Selection svoje high-tech „holdables“ – hravé a vtipné zariadenia navrhnuté ako „šperky/ príslušenstvo“ nositeľné na tele. Prístroje monOled, SAD Lolly a Kiss Cam sú založené na tom, že sa v nich nepoužíva tradičné on/off tlačidlo, aktivujú sa pohybmi alebo gestami a fungujú prostredníctvom svetelných LED filtrov. Sú invenčným, ale aj trochu satirickým komentárom k technologickej revolúcii a jej dôsledkom..

Cox & Grusenmeyer (BE)
Belgické grafické dizajnérky Ines Cox a Lauren Grusenmeyer z Antwerp budú na festivale zastupovať progresívne postupy v súčasnom grafickom dizajne. Ich tvorba je veľmi akčná a to doslova. Sústreďujú sa najmä na vytváranie zaujímavých situácií – performancie, happeningy, ktorými komentujú rôzne životné stereotypy aj situácie. Samozrejme aj pomocou výrazových prostriedkov grafického dizajnu a navyše s veľkou dávkou originálneho humoru. V Bratislave sa predstavia v rámci hlavnej kurátorskej výstavy, ktorej témou je práca. Ich Bureau for Busyness bude zaujímavým komentárom k firemnej kultúre, na ktorom vás budú učiť predstierať ako vyzerať very busy.

5. Benjamin Hubert ripple-2-6-85393

Benjamin Hubert stol Ripple (UK)

 

Na všetky tri podujatia je potrebné sa registrovať na stránke www.inthemidlforum.sk. Early birds ticket na prednášky a workshopy budú dostupné do 7.9.2014, alebo do vypredania kapacity.

Web In The Midl Forum: http://inthemidlforum.sk/

Pridajte si nás na facebooku: https://www.facebook.com/inthemidlforum?fref=ts

 

titulný obrázok: Curro Claret – recyklovaný nábytok (Španielsko)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Hľadá sa grafický dizajnér!

Malina je grafické štúdio zamerané na branding a vizuálnu identitu. Ak máš chuť pracovať na dizajne pre vydavateľstvo, pražiareň…
pokračovanie článku

Aké zápisníky obľubujú dizajnéri?

Planý papier, riadkový alebo s mriežkou? Mäkka väzba alebo tvrda? Záložky, skryté vrecúška a malé odkladacie priestory alebo úplne obyčajný…