Ilustrátor Dávid Kurňavka – Predstavivosť ako závislosť

Dávid Kurňavka je 24 ročný ilustrátor, ktorý vyštudoval ateliér animovanej tvorby na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Vo svojej tvorbe sa zameriava hlavne na trendy ilustráciu, ktorá je odrazom jeho vízií, snov a ideí. Kombinuje linky, farby a symboly s prvkami štylizovaného hyperdetailu. Jeho vášeň pre ilustráciu pramení zo zachytenia deja alebo  udalosti, v ktorom zobrazuje celý príbeh. Ako sám hovorí: „Nemám talent na písanie ani spievanie, preto kreslím. Jeden z mojich najobľúbenejších výrokov je: Predstavivosť ako droga – pretože toto je pre mňa skutočné.“

Zdravím Dávid, ako si sa dostal ku kresbe a ilustrovaniu? 
No existuje všeobecne pravdivé klišé, že odmalička, ale viac som sa o to začal zaujímať až na strednej škole. Vďaka komiksom.

Akým komiksom? Aj ťa nejako ovplyvnili v ďalšej tvorbe?
Klasika ako The Ghost Rider alebo Captain America… A práveže minimálne. Ja som chcel vedieť kresliť tak dobre, ako v Marvelovkách, no postupom času som zistil, že ma viac baví niečo iné.

Čo pre teba znamená táto forma vyjadrovania? Čo posúvaš ľuďom v tvojej tvorbe?
Neskutočne ma baví vizuálny kontakt. Denne som na pintereste aspoň hodinku – dve a fakt si užívam, keď nájdem nejakého autora, ktorý ma zaujme. Možno to bude znieť sebecky, ale nikomu nechcem nič povedať. Keď neilustrujem na zákazku, tak to robím hlavne preto, aby sa mi to páčilo. Na začiatku mám vždy pár tém alebo kľúčových slov a sám som niekedy prekvapený ako to vyzerá na konci. Na druhej strane, ak to niekoho zaujme a strávi nad tým svoj čas, som otvorený každej reakcii, a tie pozitívne veľmi potešia.

V tvojej tvorbe vidno viacero štýlov alebo smerov, od takmer abstraktných čiernobielych linkových kresieb po milé ilustrácie zvieratiek, čo z tvojej tvorby ti je najbližšie a prečo? 
Haha :D,  no tie milé/detské sú väčšinou na zákazku. Najradšej kreslím tmavé až temné veci – nie je to tým, že som v depresiách, určitým spôsobom ma to priťahuje – noc, mystika, čarovné bytosti… Ten štýl sa mení, ako aj človek, na začiatku som kreslil iba v linkách, postupne som prešiel k farbe.

Tvoje dizajny sa objavujú na tričkách, obuvi, stenách a podobne. Na akom produkte by si ty najradšej videl svoje ilustrácie? 
Na knihe, ešte som neilustroval celú knihu.

Aký žáner by to mal byť?
To je v podstate jedno, ale musí sa mi páčiť obsah.

Vedel by si z množstva tvojich prác vybrať  jednu, na ktorú si najviac hrdý?
Mám klasický syndróm kreatívca, čo znamená, že by som svoje staré ilustrácie donekonečna vylepšoval, avšak v daný moment sa snažím dokončiť ilustráciu ako najlepšie viem. Takže z publikovaných vecí tá posledná (vizuál pre slovenský Movember), ale veľmi oceňujem jedného pána zo Zlína, ktorému som pokreslil fasádu domu – zaujímavá skúsenosť.

To znie naozaj zaujímavo. To bol súkromný dom, či nejaká predajňa? Ako si sa k tomu vlastne dostal?
Ten pán šéfuje jednému grafickému štúdiu v Zlíne, z ktorého ma oslovili, aby som im pokreslil 2 steny, a asi sa mu to zapáčilo, tak sa spýtal aké má kúpiť farby aby mu moje ilustrácie vydržali na fasáde. A nemal žiadnu predstavu, takže som o to viac rád že mi nechal voľnú ruku.

Živí ťa momentálne ilustrovanie alebo sa venuješ ešte niečomu inému?
Som zamestnaný v jednej reklamke v Prahe a čmáram si po víkendoch. A vlastne aj cez týždeň po nociach, takže som vyťažený na 120%, keďže sa snažím niečo dosiahnuť.

Takže by si sa chcel v budúcnosti živiť iba grafikou a vlastnými projektmi?
Už som nad tým premýšľal, ja chcem čo najskôr začať maľovať na plátno –  toto je po tetovaní môj ďalší cieľ. Takže asi by som sa chcel živiť predávaním obrazov? Ja neviem, proste by som chcel maľovať a mať sa fajn :).

Venuješ sa teda aj tetovaniu. Ako prišla myšlienka zvečňovať tvoje grafiky na kožu? 
Sám mám nejaké tetovačky po sebe a chcel som to skúsiť – fajn skúsenosť, ale už netetujem.  Pokreslil som asi 5 ľudí.

Čomu sa venuješ, keď nepracuješ (tým myslím aj ilustrovanie), aké iné záujmy máš? Zostáva ti na ne vôbec čas?
Je to fakt náročné, ale keď už, tak rád objavujem nové podniky/reštaurácie (Praha je super) a klasika – filmy :).

Odmietaš zákazky, ak ti nesedia napríklad myšlienkou, prípadne z iných dôvodov? Alebo to berieš tak, že je to proste biznis a vezmeš všetky ponuky?
Odmietam vtedy, keď ľudia nie sú schopní oceniť moju prácu. Pamätám si doteraz, ako mi jedna značka ponúkala 200 kč za jednu ilustráciu  – veľmi úsmevné. Nie som striktný, čo sa týka podmienok, viem sa dohodnúť. A pokiaľ mi nevadí obsah, tak prečo nie :).


Na čom momentálne pracuješ, kde uvidíme najbližšie tvoje dizajny? 
No z toho čo môžem prezradiť – robím ilustrácie/web design pre Sawtooth Sound Design (to je nahrávacie štúdio z UK), a pre Shangrillu (to je čajovňa v Bratislave).

Máš ešte nejaké nesplnené sny a plány do budúcna, čo sa tvorby týka?Ak sa pošťastí, chcem skúsiť žiť v metropolách ako Berlín, Londýn, NYC, ale Praha ako prestupná zastávka vyhovuje… A to druhé som už spomínal, začať maľovať.

Ďakujem ti, Dávid, za rozhovor a držím palce pri plnení ďalších plánov. Dávidovu tvorbu nájdete tu a na facebooku

 

Tento rozhovor pripravila Natalyss pre MyKreatívci.
MyKreatívci je projekt, ktorý prezentuje kultúru, umenie a kreatívnych ľudí na Slovensku a v Česku. Ak vás tento článok zaujal, pozrite si ďalšie rozhovory s maliarkou Dominikou Lehockou, ilustrátorkou Adélou Moravcovou alebo Martinou Vrábelovou, ktorá tvorí odevné značky SeeChic! a RudaKitana.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Herbár – workshop hĺbkotlače

piatok – nedeľa, 22. – 24. 11. 2013 Stanica Žilina-Záriečie Intenzívny víkendový workshop v grafickej dielni Uutěrky nadviaže na nové vydanie ich Kabinetu…
pokračovanie článku

Ženská krása a jej podoby

Líšia sa naprieč svetadielmi, kontinentmi, národmi a kultúrami? Odpoveď na túto otázku sa pokúsila nájsť novinárka Esther Honig z Kansas…
pokračovanie článku

Ach, tie obaly: ‘Oli’oli

Obal s paletou ako vystrihnutou z Grand Budapest Hotelu, šmrncnutý esenciou letoviska. To sú balenia domácich koláčov ‘Oli’oli.