Každého grafického dizajnéra určite poteší dobrá kniha o grafickom dizajne a veciach s ním [voľne] súvisiacimi. Vaším zdrojom inšpirácie sa možno stane aj niektorý z nasledujúcich knižných tipov.
A Smile in the Mind
Po dvadsiatich rokoch od prvého vydania sa v kamenných a on-line kníhkupectvách objavila rozšírená podoba známej publikácie A Smile in the Mind. Štvorica jej zostavovateľov (Beryl McAlhone, David Stuart, Greg Quinton, Nick Asbury) mapuje štyri desaťročia humoru ako kreatívneho nástroja v grafickom dizajne. Kniha tak môže poslúžiť nielen ako bohatý zdroj inšpirácie, ale aj ako zábavný sprievodca rôznymi spôsobmi spracovania reklamy, či už pre oblasť umenia a kultúry, stravovania alebo politiky.
V knihe nájdete tiež rozhovory s viac ako dvadsiatimi dizajnérmi, ktorí odpovedajú na tú najväčšiu otázku: Ako ten nápad dostali? Svoje tvorivé postupy a inšpiráciu, ktorá stála za ich známymi vizuálmi, tak odhaľujú známe mená ako Milton Glaser, John Gorham či Saul Bass.
Look Inside
Publikácia, ktorá vyšla v októbri tohto roka vo vydavateľstve Gestalten, odkrýva vnútornosti strojov, budov, ale aj ľudského tela prostredníctvom precíznych infografík a ilustrácií. Svetoví umelci a grafickí dizajnéri v nich skúmané objekty priečne rozrežú, prípadne rozoberú na malé súčiastky. Vďaka knižke Look Inside tak okrem nahliadnutia „do vnútra“ môžete získať prehľad aj o tých najmenších detailoch.
Niektoré vizuály vychádzajú z reality, iné sú založené čisto na fantázii autora, ako napríklad surrealistické koláže Travisa Bedela. Ako hovoria tvorcovia publikácie, bratia Juan a Samuel Velascovci, nie je to vždy o logike, ale aj o kráse.
SNKLHU / Odeon 1953 – 1994
O tejto pozoruhodnej klauzúrnej práci, zhŕňajúcej najlepšie obálky knižných edícií vydavateľstva Odeon, sme vás informovali už minulý rok. Pôvodne školská práca študentky Vysokej školy uměleckoprůmyslovej v Prahe (UMPRUM) Nikoly Klímovej vyšla pre pár mesiacmi konečne aj ako kniha, ktorú nájdete aj na pultoch slovenských kníhkupectiev.
V SNKLHU / Odeon 1953 – 1994 nájdete práce popredných typografov a úžitkových grafikov, ktorí definovali vzhľad kníh v Československu. Vďaka pokrokovému spracovaniu knižnej obálky a prebalu, za ktorými stoja mená ako Jiří Rathouský, František Muzika alebo Milan Grygar, sa kniha môže stať pokladom v knižnici grafického dizajnéra každej generácie.
Jde o to, aby o něco šlo | Typograf Oldřich Hlavsa
Tento rok tiež vyšla kniha, v ktorej Barbora Toman Tylová ako prvá súhrne predstavuje obsiahlu grafickú prácu jedného z najvýznamnejších grafických dizajnérov druhej polovice 20. storočia, nielen v Českej republike.
Oldřich Hlavsa (1909 – 1995) sa vo svojej grafickej tvorbe zameriaval predovšetkým na typografické riešenie knihy. Upravil takmer 2 000 titulov, v ktorých formoval pohľad na stavbu, funkciu a účel knihy. Hlavsa je tiež autorom štyroch významných teoretických kníh o písme, ilustrácii a knihe. V roku 1957 vyšla Typografická písma latinková. Známa a dodnes celosvetovo obľúbená je trilógia Typographia, ktorá vychádzala na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia.
Grafická dizajnérka Barbora Toman Tylová získala za publikáciu Jde o to, aby o něco šlo niekoľko ocenení vrátane ceny na European Design Awards. Knihu, ktorej príprave venovala päť rokov života, vydala v spolupráci s UMPRUM vo vydavateľstve Akropolis.
Logo Modernism
Rozmerná kniha (25,4 x 3,8 x 38,1 cm) od nemeckého vydavateľstva Taschen dokumentuje takmer 6 000 lôg z celého sveta. Zameriava sa na obdobie rokov 1940 až 1980, aby preskúmala vplyvy modernizmu na grafický dizajn.
Logo Modernism tvoria tri kapitoly: Geometric, Effect a Typographic. Každá z nich je rozdelená do niekoľkých podkapitol venujúcich sa spôsobu spracovania loga. Kniha tiež obsahuje texty o histórii grafických značiek a tiež modernizme a grafickom dizajne. Nájdete v nej tiež profily ôsmich grafických dizajnérov s prihliadnutím na ich významné logo-projekty. Dozviete sa tak napríklad viac o vzniku loga pre automobily Fiat alebo loga pre letné olympijské hry v Mexiku 1968.
zdroje:
amazon.co.uk
gestalten.com
www.oldrichhlavsa.cz
www.umprum.cz
www.wired.com
Jde o to, aby o něco šlo – fotografie: Filip Šach, Filip Györe