Caslon alebo príbeh o malej zmene – dejiny typografie IV.

18. storočie nebolo pre Anglicko príliš ružové. Teda, ak si odmyslíme to, že patril k námorným a svetovým veľmociam tej doby. Po stránke písiem však do veľkej miery závisela od rezov, ktoré na ostrov priviezli z Holandska. To sa zmenilo vo chvíli, keď sa k slovu dostal William Caslon.

William má toho plné zuby

Anglický typograf, pôvodne zbrojný kovotepec, vytvoril svoje prvé písmo na objednávku viacerých londýnskych tlačiarov a kníhkupcov. Ich zámerom bolo prostredníctvom vhodného fontu konvertovať na kresťanskú vieru národy v novoobjavených kútoch sveta. Mladý Caslon vtedy navrhol písmo typu Arabic vo veľkosti bežných rezov, ktoré sa v tých časoch využívali v Anglicku.

Postupne začal vytvárať vlastné písma. Predlohou jeho návrhov boli tzv. Dutch types, „neslávne známa“ konkurencia z Holandska. Historici a odborníci na písma sa zhodujú v tom, že Caslonovmu fontu sú veľmi podobné písma vytvorené Holanďanmi Voskensom a Van Dyckom. Oproti zdroju inšpirácie však to jeho vynikalo detailnosťou a zaujímavým vzhľadom. William Caslon na ustálenej podobe písma pracoval neuveriteľných štrnásť rokov. Napriek dlhoročnému vývoju nešlo o dramatický skok vpred, ako tomu bolo napríklad v prípade výmeny stráží medzi blackletterom a roman typeom. Bolo to však tak akurát. Presne to, čo ľudia hľadali.

Svedčí o tom aj fakt, že Caslonov Caslon padol do oka signatárom Deklarácie nezávislosti Spojených štátov, ktorí po písme siahli v roku 1776. Iným, rovnako zaujímavým príbehom, je aj ten o oživení písma. Postaral sa oň britský dramatik George Bernard Shaw, ktorý trval na tom, že všetky jeho knihy musia byť vydané s písmom Williama Caslona. Po mnohom rokov sa medzi tlačiarmi tradovalo aj príslovie: „Ak si na pochybách, použi Caslon.“

 

caslon-large
Vzor pôvodného písma Caslon

 

V súčasnosti existuje množstvo variácií či pokusov o vzkriesenie Caslonovho fontu. Mnoho z nich sa tak aj volá. Pravdepodobne z dôvodu „slabej“ ochrannej známky názvu pôvodného písma. Medzi najznámejších potomkov patria Adobe Caslon, William Caslon či Big Caslon.

zdroj: ilovetypography.com, identifont.com

 

Ďalšie diely seriálu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Font dňa – Rukola

zľava 50% do 7. januára k dispozícii vo všetkých štýloch             
pokračovanie článku

Drevorez

Povedzme si niečo o najstaršej technike tlače z výšky.
pokračovanie článku

CocoaHeads Meetup

17. marec, 19:00 Connect Coworking, CVERNOVKA, Páričkova 18, 3. poschodie, 821 08 Bratislava CocoaHeads v spolupráci s Alice in Tokyo pozývajú všetkých nadšencov iOS…