Bratislava Design Week 2014

Druhý ročník výberového medzinárodného festivalu Bratislava Design Week bude opäť intenzívnym sviatkom súčasného dizajnu. Jeho program je koncipovaný tak, aby zaujal širokú verejnosť, odborníkov aj fanúšikov dizajnu. Hlavnou novinkou tohto ročníka je nová centrála – v minulosti sa Bratislava Design Week (predtým Dizajnvíkend) konal v historických priestoroch Pisztoryho paláca na Štefánikovej a v štvrti okolo hlavnej stanice. V roku 2014 sa po prvýkrát presúva do Starého Mesta.

Organizátori sa rozhodli pre potreby festivalu vyčistiť a dočasne sprístupniť už niekoľko rokov nepoužívaný objekt na Laurinskej ul. č. 14, postavený v 70 . rokoch 20. storočia architektom Štefanom Ďurkovičom. Budova fungovala svojho času napr. ako sídlo katedry scénografie VŠMU, v 90. rokoch tu bola katedra architektúry VŠVU. Moderná architektúra stavby kontrastuje s okolitou historickou zástavbou, ale vzájomne sa nerušia, do radového bloku je zasadená citlivo a uvážlivo. So súčasným dizajnérskym obsahom vytvorí v Starom meste veľmi mladú zónu!

Témou tohto ročníku festivalu je práca. Na ňu bude reagovať výstava Work is all around, ktorá je medzinárodným výberom rôznorodých dizajnérskych konceptovna prácu bezprostredne aj menej priamo odkazujúcich. Či už špecifickým pracovným postojom, vytvoreným objektom, provokatívnym komentárom, interaktívnym potenciálom, exkurziou do dejín… Vo festivalovej centrále sa uskutoční prvý súhrnný prehľad životného diela architekta Vladimíra Dedečka, ktorý výrazne ovplyvnil architektonickú tvár Slovenska 2. pol. 20. storočia. Uvidíte tu aj výstavu kravatových objektov známeho slovenského vizuálneho umelca Karola Pichlera.

okolo IMG_1189-2

Odbornou vzdelávacou platformou festivalu sa tento rok stalo In the Midl Design Forum. Na programe fóra je jednodňová medzinárodná konferencia so zahraničnými hosťami – Benjamin Hubert (Anglicko), Florian Hauswirth (Švajčiarsko), Curro Claret (Španielsko), Cox & Grusenmeyer (Belgicko), Llot Llov (Nemecko), taliaYstudio (Rakúsko), OKOLO (ČR) a slovenskou zástupkyňou Sylviou Jokelovou. Bude sa konať aj druhý ročník A(u)kcie súčasného dizajnu, kde sa budú dať získať produkty mladých slovenských dizajnérov, ikon slovenského dizajnu 80. rokov, ale aj diela zahraničných hostí festivalu.

Prácu ako hlavnú tému budete môcť zažiť nielen skrz prednášky a výstavy, celé podujatie sa bude niesť v znamení výrazne pracovnej nálady – uskutoční sa množstvo atraktívnych workshopov so zahraničnými aj domácimi dizajnérmi, určených pre deti i dospelých. Prostredníctvom veľkej upratovacej akcie v novej centrále si intenzívny pracovný zážitok dopriali ešte pred zahájením podujatia aj samotní organizátori.

Na Bratislava Design Week tradične prezentujú svoju najnovšiu tvorbu v sekciách Design Lab, Solid AreaSchool Area vybraní lokálni dizajnéri, dizajnérske značky, výrobcovia, predajcovia aj študenti dizajnu – návštevníci si ich budú môcť pozrieť vo festivalovej centrále.

7. florian hauswirth fh_democratic_chess

Bohatý program festivalu zahŕňa aj rôzne ďalšie formáty:

Módna prehliadka mladého slovenského dizajnu (Lenka Sršňová, Sewologylab, Drevená Helena, Maja Božovič) – uskutoční sa v rámci slávnostného otvorenia festivalu.

Kreatívne ráno – obľúbené raňajky s inšpiratívnymi ľuďmi, po prvýkrát ako súčasť celosvetovej siete Creative Mornings.

Visegrad Design Market – viac ako 40 dizajnérskych značiek prinesie designSUPERMARKET v Starej tržnici.

Design Night s otvorenými dizajnérskymi ateliérmi, showroomami a s programom až do neskorých večerných hodín s možnosťou komentovaných prehliadok.

zahraniční hostia (výber):

Benjamin Hubert (Veľká Británia)
Jeden z najznámejších súčasných mladých britských dizajnérov. Shooting star britskej scény. Spolupracuje s najprestížnejšími výrobcami nábytkového dizajnu ako Aram, Cappellini, Casamania, Classicon, De La Espada, Ligne Roset, Moroso, Poltrona Frau, Viaduct. Je známy svojim holistickým a intuitívnym prístupom k dizajnérskej tvorbe. Pracuje so širokou škálou materiálov a sústreďuje sa najmä na produktový dizajn. Medzi jeho najznámejšie produkty patrí aktuálne superľahký (vraj najľahší na svete) a pritom trvácny drevený jedálensky stôl Ripple, ktorý váži iba 9 kíl pri rozmere 2,5 x 1 m. Získal množstvo prestížných ocenení: IF Design Awards, Design of the Year (British Design Awards), Best Product (100% Design/Blueprint Awards), EDIDA International Young Designer of the Year, the A+W Audi Mentorpreis, Red Dot Design Awards. Aktuálne je nominovaný na cenu Dizajn roka v Design Museum London 

Curro Claret (Španielsko)
Katalánsky dizajnér Curro Claret je veľmi rešpektovaný v segmente tzv. sociálneho dizajnu, teda takého, ktorý reaguje na skutočné potreby ľudí – najmä sociálne znevýhodnených. Je to prístup, ktorý ukazuje, ako sa dá za málo prostriedkov pomôcť, ale aj motivovať ľudí k tvorbe. Okrem toho má za sebou spoluprácu s prestížnymi značkami ako napr. Camper. V Bratislave bude viesť workshop, na ktorom bude s pomocou ľudí bez domova (v spolupráci s o. z. Vagus) realizovať nábytok pre ich nový denný stacionár na Mýtnej ulici. Aj Claret získal viacero prestížnych ocenení ako napríklad Barcelona City Awards 2013.

Llot Llov (Nemecko)
Voľné zoskupenie dizajnérov Llot Llov už od roku 2006 funguje na viacerých úrovniach – stavajú a zariaďujú obchody, navrhujú vlastné, aj sériovo vyrábané úžitkové objekty a organizujú udalosti na pomedzí dizajnu, kultúry a umenia. Inšpirujú svojím originálnym prístupom k dizajnu najmä mladú generáciu. Korene zoskupenia siahajú hlboko do berlínskeho živého kreatívneho podhubia a odtiaľ čerpajú nápady aj energiu.

Dizajn Llot Llov chce byť funkčný aj emocionálny. Hravo a vizionársky pracujú na zlepšení nášho každodenného života. Produkty musia byť efektívne, jednoduché a vytvorené s rešpektom k prírode. Výsledné diela sú vždy podmienené starostlivým výberom materiálov a ich zloženia. Preto je pre Llot Llov dôležitá úzka spolupráca so všetkými klientmi a dodávateľmi.

Ďalší zahraniční hostia: Florian Hauswirth (Švajčiarsko), taliaYstudio (Rakúsko), Cox & Grusenmeyer (Belgicko), deForm (ČR), Bjørn Jørund Blikstad (Nórsko), OKOLO (ČR), Mugi Yamamoto (Švajčiarsko/ Japonsko)

 

Termín: 22. – 28. september
organizátor: o. z. Punkt v spolupráci s Midl, n.o.
www.bratislavadesignweek.sk, www.inthemidlforum.sk
Miesto konania: Bratislava – Staré Mesto
Centrála: Laurinská 14
otváracie hodiny v centrále festivalu: utorok – sobota 10 – 20, nedeľa 10 – 18
Paralelné prezentácie v Starom meste aj mimo neho v galériách, showroomoch, kaviarňach, verejnom priestore
kompletný program na: www.bratislavadesignweek.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Články, ktoré by sa vám mohli páčiť
pokračovanie článku

Letný večer s papiermi

Papier nie je ani zďaleka mŕtvy. Z čoho sa vyrába, čo všetko sa doň pridáva a ako môže byť aj práca s papiermi ekologická? Príďte si v jeden letný večer vypočuť o tom, ako vzniká médium, s ktorým sa stretávame denne - či už ako dizajnéri, majitelia firiem alebo spotrebitelia.