Ponúkame vám prehľad grafických značiek inštitúcií, ktoré zabezpečujú prístup k poznatkom a informáciám šíreným hlavne v tlačených knihách.
Knižnice sú tiež, najmä v malých mestách, jedny z mála priestorov ponúkajúcich kultúrne vyžitie. A práve od takýchto inštitúcií by sa očakával aj záujem o vyššiu vizuálnu kultúru, predovšetkým čo sa týka sebaprezentácie. Nie vždy to však platí. Niektoré mestské knižnice vystupujú iba pod názvom, ktorý býva na každom propagačnom materiáli vysádzaný iným písmom, zrejme podľa toho, o aký typ akcie práve pôjde.
Najčastejšie sa v logách stretávame s viac-menej štylizovanou knihou. Náš prehľad môžeme v tomto zmysle brať aj ako prehľad toho, ako rôzne kvalitatívne alebo ne/konvenčne sa dá spracovať jeden grafický symbol.
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
Knižnica nesúca meno jedného z národných buditeľov využíva súčasné logo od roku 1995. Autorom pôvodného návrhu (ešte bez textovej časti) je Jakub Dvořák − jeden zo zakladateľov známeho štúdia vizuálnej komunikácie Pergamen. Navrhol ho ešte počas vykonávania civilnej vojenskej služby v knižnici. V obrazovej časti loga sa na troch knihách prelína šesťspicové koleso z erbu najstaršieho slobodného kráľovského mesta na Slovensku.
Pri oslavách 85. výročia knižnice v roku 2009 bolo využívané upravené logo od vtedy ešte študenta strednej školy Jakuba Tomiša. Jemný redizajn bol výsledkom verejnej súťaže.
Knižnica Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote
Spolu so slávnostným otvorením nových priestorov Knižnice Mateja Hrebendu v budove Gemerského múzea bolo v roku 1994 predstavené aj jej nové logo. Vytvorila ho amatérska dizajnérka podľa návrhu pracovníkov knižnice. Jedno z mála lôg medzi slovenskými knižnicami, ktoré je používané bez typografického prvku, znázorňuje čítajúcu osobu.
Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre
Logo jednej z najstarších (1923) kultúrnych inštitúcií v Nitre bolo vyhotovené na počesť 90. výročia jej založenia. Knižnica dovtedy nevystupovala pod žiadnou grafickou značkou. Túto situáciu mali na základe požiadaviek vedenia krajskej knižnice zmeniť študenti Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika v Leviciach. Tí vytvorili niekoľko návrhov, z ktorých riaditeľstvo najviac zaujal fialovo-modrý symbol otvorenej knihy.
Mestská knižnica mesta Piešťany
Autorom predošlého loga piešťanskej knižnice bol Svetozár Mydlo. Významný maliar, grafik a ilustrátor vytvoril pre knižnicu tiež niekoľko interiérových dekorácií v oddelení pre deti a mládež.
Za novým logom stojí projekt Dizajn na kolesách, pod ktorým boli v rokoch 2006 – 2009 podpísaní študenti Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU Tomáš Klepoch, Matúš Lelovský, Alica Horváthová, Martina Rozinajová, Juraj Blaško a Lubica Segečová. Cestujúc v dodávke po odľahlejších častiach Slovenska, chcel tento kolektív kreatívnych ľudí pod heslom „pracujeme za nocľah a stravu“ povzniesť vizuálnu kultúru.
Na pozvanie riaditeľky Mestskej knižnice mesta Piešťany Margity Galovej sa v auguste 2007 pustili aj do „prestavby“ vizuálu knižnice, v ktorej už dlhšie pripravovali plány na modernizáciu loga. Typografická značka vysádzaná písmom Katrine od Tomáša Brousila odkazuje na knihy uložené v regáli. Dizajn na kolesách vyhotovil pre knižnicu aj dizajn manuál a tiež informačný systém.
V súčasnosti sa chystá reštart projektu, s novými talentovanými hlavami a rukami.
Novohradská knižnica
Počiatky inštitúcie, ktorá plní funkciu mestskej knižnice v Lučenci a regionálnej knižnice pre okresy Lučenec a Poltár, siahajú až do roku 1851. V aktuálnom logu je tento dátum vyjadrený rímskymi číslicami.
Logo v roku 2013 redizajnoval zamestnanec knižnice Martin Kiapeš. Dôvody pre úpravu predchádzajúceho loga boli dva: zmena názvu inštitúcie, a síce sekundárny, no aj tak podstatný dôvod, a to nedostatočná kvalita jeho spracovania.
Martin Kiapeš upravil proporčné vzťahy, a tým aj celkový tvar loga. Jasný odkaz na antiku ako obdobie, v ktorom sa rozvíjali kultúrne hodnoty a vzdelanosť západnej civilizácie, je doplnený odkazom skrytým v podobe troch schodíkov. Ich počet symbolicky predstavuje tri nosné oddelenia/oblasti knižnice, poskytujúce jej hlavné služby. Majú zároveň naznačiť vstup k dedičstvu predchádzajúcich generácií, zachovávanému pod označením NKLC. (V novej verzii bola aj napriek zmene názvu knižnice vďaka dlhodobej a všeobecnej známosti zachovaná táto skratka.)
Oravská knižnica Antona Habovštiaka
Logo zložené z dvoch hlavných šíriteľov informácií nachádzajúcich sa v každej modernej knižnici – knihy a CD – bolo prvýkrát predstavené v roku 2002. Knižnica sídliaca v Dolnom Kubíne sa vtedy dostala pod správu Žilinského samosprávneho kraja. Autorkou loga je Ľuba Uličná, výtvarníčka z obce Liptovský Peter.
V roku úmrtia Antona Habovštiaka (2004) bol vypracovaný návrh na premenovanie knižnice po tomto významnom oravskom jazykovedcovi, spisovateľovi a zberateľovi ľudových povestí. Názov knižnice, a tým aj textová časť značky, bol doplnený už v októbri toho istého roku.
Slovenská národná knižnica
Aj keď bola oficiálne naša národná knižnica v Martine spustená v máji 1941, jej počiatky siahajú už do prvej polovice 19. storočia. K jej vybudovaniu vtedy vyzývali bernolákovci Michal Rešetka a Martin Hamuljak. Títo zberatelia a vydavatelia kníh cítili potrebu zhromažďovať a zachovávať na jednom mieste knihy a zbierky o dejinách a kultúre slovenského národa. S takouto archiváciou publikácií sa však začalo až po ich smrti, a to vďaka vzniku Matice slovenskej.
Samostatná grafická značka pre knižnicu neexistovala až do 90. rokov XX. storočia. Vtedajšie logo pozostávajúce z iniciál knižnice malo predstavovať rôzne uložené knihy.
Aktuálne logo je oficiálne využívané od septembra 2001, keď bola Slovenská národná knižnica (SNK) už viac ako rok samostatnou štátnou kultúrnou ustanovizňou, odčlenenou od Matice slovenskej. Jeho vznik trval pol roka, pričom pri vývoji loga sa stretli zástupcovia vedenia s odborníkmi z knižnice (historici) a tiež externými spolupracovníkmi. Medzi nimi bol aj knižný grafik Igor Štrbík, ktorého návrh – štylizované „K“ – bol použitý ako logo osláv 60. výročia založenia SNK v máji 2001.
Vedenie knižnice sa nakoniec priklonilo k výtvarnému rozvinutiu koncepcie loga, ktoré navrhli pracovníci SNK Milan Šišmiš a Ľubomír Jankovič. Ich ideu vypracoval heraldický maliar a grafický dizajnér Ladislav Čisárik. Šišmiš a Jankovič vychádzali z klasického symbolu dvojramenného kríža, ktorý používala knižnica už v minulosti v podobe pečiatok. Keďže je to symbol rozšírený, rozhodli sa ho spolu s Čisárikom štylizovať tak, aby ponúkol viacero interpretácií – biele poloblúky nemusia evokovať len roztvorenú knihu, ale aj zbiehajúce sa cesty (stretávanie sa, komunikácia). Spolu s dvojkrížom majú poloblúky tvoriť kotvu. SNK má teda predstavovať prístav, z ktorého možno vďaka knihám vychádzať na cesty za poznaním.
Staromestská knižnica
V knižnici založenej pred 57 rokmi pod názvom Obvodná ľudová knižnica Bratislava Staré mesto si za symbol zvolili Bratislavský hrad. Rovnakú vizuálnu ikonu dominanty hlavného mesta využíva aj mestská časť, ktorá je zriaďovateľom knižnice. Takisto pri voľbe farieb tvorcovia loga vychádzali z farebnosti, ktorú využíva mestská časť Bratislava-Staré Mesto.
Logo kedysi najmenšej verejnej knižnice v Bratislave je používané od roku 2004.
Štátna vedecká knižnica Banská Bystrica
Logo jedinej vedeckej knižnice na strednom Slovensku vzniklo v roku 1979. Jeho autorkou je Soňa Svoráková. Pri tvorbe loga ju zaujala jedinečnosť fasády budovy Župného domu, kde knižnica sídli. Budova práve v období jej pôsobenia vo vedeckej knižnici (1979 – 1980) prechádzala veľkou rekonštrukciou.
Pôvodné logo bolo upravené iba minimálne.
Štátna vedecká knižnica Prešov
Počiatky Štátnej vedeckej knižnice v Prešove siahajú do roku 1952, keď nariadením Povereníctva školstva, vied a umení vznikla Štátna študijná knižnica. Štatút vedeckej knižnice získala inštitúcia v treťom najväčšom slovenskom meste o dva roky na to.
Súčasné logo bolo vytvorené pri príležitosti 50. výročia založenia knižnice a stojí za ním maliar, ilustrátor a grafický dizajnér Ľubomír Guman.
Knižnica sa venuje aj edičnej činnosti. V roku 2009 vydala výnimočnú publikáciu Imagines narrantes: knižná grafika 16. storočia v historických knižniciach Prešova.
Univerzitná knižnica TUKE
Predchádzajúce logo knižnice, ktorej zriaďovateľom je Technická univerzita v Košiciach (TUKE), vzniklo v 90. rokoch. Jeho autor nie je známy. O redizajn loga, predstavujúceho otvorenosť inštitúcie všetkým možnostiam a požiadavkám, sa v roku 2009 postaral Peter Bartoš, absolvent fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE.
Univerzita s viac ako 10 000 študentmi má deväť fakúlt. V roku 1998 bola otvorená aj Fakulta úžitkových umení, v súčasnosti Fakulta umení.
Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
Na vytvorenie grafickej značky pre knižnicu, ktorej vznik súvisí so zrodom Vyššej pedagogickej školy v Banskej Bystrici (1954), bola v roku 2010 vyhlásená študentská súťaž. Riaditeľstvo knižnice oslovilo študentov vlastnej alma mater a študentov vybraných stredných škôl. Hodnotiaca komisia pozostávajúca zo zástupcov knižnice a Katedry výtvarnej tvorby a edukácie Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela vybrala z 34 návrhov ten od Tamása Bohusa. Mladík, v tom čase pôsobiaci na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, vypracoval návrh so symbolom otvorenej knihy, ktorý má však tiež predstavovať písmeno „K“ a šípku vyjadrujúcu dynamiku.
Tamás Bohus momentálne pôsobí ako freelancer v oblasti grafického dizajnu a tvorby webstránok.
Univerzitná knižnica v Bratislave
Najstaršia a najväčšia vedecká knižnica v Slovenskej republike archivuje knihy a dokumenty od roku 1919. Momentálne sa pýši zbierkou presahujúcou dva milióny jednotiek. Od roku 1954 je samostatnou vedeckou knižnicou, ktorá slúži širokej verejnosti. Ponechala si však ako odkaz na jej históriu prívlastok univerzitná.
„Univerzitka“, ako je knižnica ľudovo nazývaná nielen zamestnancami, ale aj jej návštevníkmi, takmer od začiatku vystupovala pod malými grafickými formami – exlibrismi. Jej prvý riaditeľ Jan Emler sa obrátil 26. októbra 1920 na vedenie Umelecko-priemyslovej školy v Prahe so žiadosťou o študentskú súťaž o návrh exlibrisu, pod ktorým by sa knižnica, vtedy ešte pod menom Knižnica Univerzity Komenského, prezentovala. Zo súťaže vyšlo víťazne čierno-biele vyobrazenie jedného zo zakladateľov modernej pedagogiky Jana Amosa Komenského od Júliusa Horna.
Po nástupe nového riaditeľa Ľudovíta Zachara bol vypracovaný nový exlibris. Osloveným umelcom bol Karl Frech. Maliar a grafik nemeckého pôvodu sa podieľal aj na ilustrovaní rôznych kníh o Bratislave. V priebehu nasledujúcich desaťročí vystupovala knižnica pod niekoľkými ďalšími exlibrismi.
Exlibris, z ktorého vychádza aktuálne logo, bol zároveň aj tým posledným. Jeho návrh vytvoril v roku 1969 maliar, grafik a typograf Emil Bačík. Nachádza sa na ňom štylizovaná skratka názvu knižnice v kombinácii so zlatým lipovým listom, symbolom Slovanstva.
Vihorlatská knižnica v Humennom
Knižničný fond Vihorlatskej knižnice, ktorá bola za druhej svetovej vojny úplne zničená, momentálne tvorí viac ako 100 000 kníh.
Logo vytvorila v roku 2003 Daniela Kapráľová – fotografka, maliarka a kurátorka. Farby, ktoré použila, sú zároveň oficiálnymi farbami mesta Humenné. V grafickom symbole „obligátnej“ knihy sa ukrývajú aj ruky, slnko a kvet.
Logá ostatných vybraných knižníc:
V prehľade sa nachádzajú logá vybraných knižníc, ktoré odpovedali na naše otázky alebo mali na oficiálnych stránkach svoje logá vo vyhovujúcej kvalite.
Zamerali sme sa iba na knižnice v mestách. Ak viete o vydarenom logu niektorej z obecných knižníc, tak neváhajte a zdieľajte.
zdroje:
Šeršíková, Andrea: Exlibrisy Univerzitnej knižnice v Bratislave. In: Bulletin Univerzitnej knižnice v Bratislave, roč. 3, 1992, č. 4, s. 5-12.
Trégerová, Martina: Ako sme „hľadali“ logo našej Univerzitnej knižnice… In: Bulletin Slovenskej asociácie knižníc (SAK), roč. 18, 2010, č. 2., s. 36
bratislava.sme.sk • kniznicapezinok.sk • oravskakniznica.sk • www.dizajnnakolesach.sk • www.kmh.sk • www.kniznica.sk • www.kniznicads.sk • www.kniznicatrnava.sk • www.krajskakniznicazilina.sk • www.ksknitra.sk • www.lib.tuke.sk • www.library.umb.sk • www.mestskakniznica.sk • www.nklc.sk • www.slpk.sk • www.snk.sk • www.spgk.sk • www.starlib.sk • www.svkbb.eu • www.svkpo.sk • www.ulib.sk • www.vkhe.sk • www.vkmr.sk