Nájsť dobrú prácu nie je ľahké. Ak teda dobrou myslíme takú, ktorá je dobre zaplatená a navyše človeka i baví. Aspoň trochu. Ešte zložitejšie môže byť vybrať si správny druh pracovného pomeru, ktorý by vyhovoval nielen zamestnávateľovi, ale i samotnému zamestnancovi. Často sa totiž stáva, že sa firma určitým spôsobom snaží presvedčiť človeka na konkrétny druh spolupráce, ktorý však nemusí byť preňho ten najlepší.
Všetci poznáme základné rozdiely v jednotlivých pracovných pomeroch. Každý má svoje výhody aj nevýhody a v konečnom dôsledku je len na vás, ktorý si zvolíte.
Zamestnanec
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere
Trvalý pracovný pomer, pri ktorom ste radový zamestnanec znamená istú výplatu 15. dňa v mesiaci. Niekto môže mať problém s rešpektovaním autorít (v tomto prípade šéfa, managementu alebo nadriadených všeobecne), o to viac, ak spolupráca nevychádza ideálne. Zamestnanec môže mať pocit, že by to zvládol lepšie na „vlastné tričko“. Na druhej strane, nemusíte sa starať o klientov, bežne toto za vás rieši account.
Zamestnanec na živnosť
Pri živnosti je to podobné. Ak robíte vo firme, peniaze máte tiež v konkrétny deň na účte. Rovnako sa nemusíte strachovať ani o príliv práce, ak teda je v podniku schopný manažment. Máte však odvody, ktoré treba platiť, a výsledná suma, ktorá vám zostane na účte sa nemusí na hrubý príjem príliš podobať. Navyše pojem dovolenka v tradičnom zmysle slova nemusí existovať.
Na voľnej nohe
Práca freelance? Krása. Žiaden šéf, nijaké prispôsobovanie. Sloboda. Nie je to však celkom pohoda a človek musí mať trpezlivosť, aby vydržal. Nestáva sa totiž často, že by ste ráno po prebudení, keď si našuchnete papuče, po dvoch krokoch zakopli o hŕbu klientov, ktorí ležia na podlahe a mávajú na vás zadaniami. Jedine, že by ste boli človek s niekoľkoročnými skúsenosťami z praxe, ktorý práve kopol do zadných partií vychytenú spoločnosť a odteraz ide sólo.
Práca môže prichádzať postupne ale aj nárazovito a vo veľkom množstve. Tiež sa môžete rozlúčiť s peniazmi, ktoré by chodili pravidelne, napr. 15. v mesiaci. Organizačné veci si riešite sami. Vziať si so sebou accounta vám po odchode z predošlej práce nedovolili. Človek teda musí byť nielen šikovný a talentovaný, ale nesmie mu chýbať ani dostatočná dávka organizačných a prezentačných schopností.
Zaujímalo by nás, ako zarábate vy. A nielen to. Poteší nás, aj ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti z praxe. Čo sa vám na konkrétnom pomere páči a čo by ste naopak najradšej zmenili? Nech vieme ako to reálne funguje. Alebo nefunguje :).
Ďakujeme za odpovede.
Rovnakú anketu pripravíme aj pre kolegov z Čiech a ľudí pracujúcich v zahraničí!
Koľko zarábate mesačne?
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere (čistého)
[poll id=“10″]Zamestnanec na živnosť
[poll id=“12″]Na voľnej nohe
[poll id=“13″]
Máte grafické vzdelanie
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere
[poll id=“14″]Zamestnanec na živnosť
[poll id=“15″]Na voľnej nohe
[poll id=“16″]
Mac, Win, Linux
Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere
[poll id=“17″]Zamestnanec na živnosť
[poll id=“18″]Na voľnej nohe
[poll id=“19″]
Vaša funkcia
[poll id=“20″]
Z akého kraja pochádzate?
[poll id=“8″]
V akom kraji pracujete?
[poll id=“9″]
Ako dlho ste v branži?
[poll id=“21″]Chcete robiť v grafickom dizajne ďalej?
[poll id=“22″]
Ako dlho pracujete priemerne denne?
[poll id=“23″]
Pracujete aj cez víkendy?
[poll id=“24″]
6 comments
dobra myslienka, akurat ze ste to trochu zabili hned prvou otazkou… teda neviem ako sa to zda ostatnym, ale ci niekto zarobi 500 eur alebo 1000 eur je sakra rozdiel :D tak mi pride cudne, ze to tvori v tejto ankete jednu „kategoriu“.
Kati, diky za pripomienku. Nechceli sme ist az do uplnych detailov, mozno dobre, mozno zle. Mozno niekedy pouceny z tejto ankety pripravime skutocne rozsiahly prieskum.
men sa to neda vyplnit, zobrazuje mi to uz vysledky, tie cervene „bary“
upravili sme nastavenia, prosim skuste
A nejake priemerne vysledky?
Da sa kliknut na vysledky pod kazdym grafom