gill sans g web - Gill Sans. Helvetica po Anglicky – dejiny typografie X.

Gill Sans. Helvetica po Anglicky – dejiny typografie X.

Písmo, ktoré vám v našom seriáli predstavíme dnes, sa zvykne nazývať aj Anglickou Helveticou. Jeho autor Eric Gill študoval u Edwarda Johnstona, ktorý je zase tvorcom ikonického písma z tabúľ londýnskeho metra. Neskôr sa stal jeho priateľom a asistentom. Niet preto divu, že si ľudia často Johnston Sans a Gill Sans mýlia. pokračovanie článku

163748210 580x725 - Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Futura. Malý krok pre človeka… – dejiny typografie IX.

Jakob Erbar bol nemecký profesor, ktorý v roku 1922 vytvoril vôbec prvé geometrické sans-serif písmo. Pomenovanie získalo vcelku príznačné – Erbar Grotesk. Teraz si možno poviete: moment, písmo o ktorom má byť dnes reč, je predsa Futura. Tak, správne. Ale všetko poporiadku. pokračovanie článku

cover - Egyptian. Tie pätky dajme takto – dejiny typografie VIII.

Egyptian. Tie pätky dajme takto – dejiny typografie VIII.

Už je to dlhší čas, odkedy sme tu naposledy mali novú časť dejín typografie. S letným počasím vám prinášame písmo s exoticky znejúcim menom, ktoré sa zapísalo do histórie. Egyptian.

pokračovanie článku

89788 580x290 - Sans Serif. Preč s pätkami! – dejiny typografie VII.

Sans Serif. Preč s pätkami! – dejiny typografie VII.

Prvýkrát bolo takéto písmo použité v roku 1816 Williamom Caslonom IV. Veľmi rýchlo si získalo obľubu po celej Európe i v Amerike, vyskytujúc sa pod rôznymi menami ako „grotesque“ a „sans serif“. Aj keď zo začiatku nebolo so sans serifom všetko také dokonalé.

pokračovanie článku

cover 6 - Modern. Vylepšená elegancia – dejiny typografie VI.

Modern. Vylepšená elegancia – dejiny typografie VI.

Baskerville písmo, o ktorom bol predošlý diel nášho seriálu, bolo v mnohom prelomové. V porovnaní s Old Style predchodcami, bol na prvý pohľad viditeľný veľký nepomer medzi tenkými a hrubými líniami znakov. Podľa súčasníkov bol tento kontrast taký výrazný, že doslova „oslepoval“. Nie o ňom však dnes budeme hovoriť. Písma typu Modern, známe aj ako Didone (synonymum pre Modern), posunuli hranice ešte ďalej.

pokračovanie článku

cover52 - Baskerville. Písmo vytvorené analfabetom – dejiny typografie V.

Baskerville. Písmo vytvorené analfabetom – dejiny typografie V.

Písmo, ktoré nesie meno po svojom tvorcovi, bolo vytvorené v roku 1754. Autor John Baskerville, pochádzajúci z Birminghamu bol vo svojej oblasti takpovediac samoukom. Talent, ktorý v ňom driemal, objavil jeho pôvodný zamestnávateľ. Baskerville slúžil v začiatkoch svojej kariéry vo vikárstve a práve tam si všimli jeho nadanie pre písanie. Pôvodne negramotný, začal sa na štúdiách veľmi zaujímať o kaligrafiu a ručné písanie. To sa neskôr odrazilo i v rezoch, ktoré navrhol.

pokračovanie článku

cover 4 - Caslon alebo príbeh o malej zmene – dejiny typografie IV.

Caslon alebo príbeh o malej zmene – dejiny typografie IV.

18. storočie nebolo pre Anglicko príliš ružové. Teda, ak si odmyslíme to, že patril k námorným a svetovým veľmociam tej doby. Po stránke písiem však do veľkej miery závisela od rezov, ktoré na ostrov priviezli z Holandska. To sa zmenilo vo chvíli, keď sa k slovu dostal William Caslon.
pokračovanie článku

cover 3 580x382 - Italics alebo písmo na šikmej ploche – dejiny typografie III.

Italics alebo písmo na šikmej ploche – dejiny typografie III.

Písmo typu italics vzniklo z pragmatického dôvodu – dostať na list papiera viac textu. Takéto uvedomelé správanie vtedajších tlačiarov k prírode má pôvod predovšetkým v ekonomickej stránke veci. Okrem stromov totiž šetril italics aj obsah mešcov s peniazmi. Práve preto sa mu podarilo presadiť.

pokračovanie článku

cover 2 - Francúzsky ako roman type – dejiny typografie II.

Francúzsky ako roman type – dejiny typografie II.

Po blackletteri tu máme ďalšie notoricky známe písmo. Vzniklo v pätnástom storočí v Benátkach ako odpoveď práve na Gutenbergov font. A celkom slušne mu to natrelo. Držte si serify, prichádza Roman Type.

pokračovanie článku

cover3 580x580 - Starý ako blackletter – dejiny typografie I.

Starý ako blackletter – dejiny typografie I.

Umenie tvorby písma – typografia – a jej ovocie – fonty – sú dnes už neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Písma majú rôznu hrúbku, výšku, tvary, tón. Je ich toľko, že si len ťažko predstaviť časy, kedy bolo písiem iba niekoľko. Alebo jedno. Blackletter od Gutenberga.

pokračovanie článku