Sadzba trojbodky

úvod Diskusné Fóra DTP Typografia Sadzba trojbodky

Označené ako: , ,

Táto téma obsahuje 12 odpovedí, má 9 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom Radoslav Jánoš Radoslav Jánoš pred 5 rokmi.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
 • Autor
  Príspevky
 • #26508
  Avatar
  Martin
  Člen

  Pri korektúrach x-tej knihy korektor vo vydavateľstve otvoril otázku sadzby trojbodky. Keďže som nevyštudoval polygrafickú školu, vzdelával som sa nonstop najprv z rôznych kníh a publikácii, neskôr sa pridal aj net. No a keďže som vyrástol v „spoločnom“ štáte, bral som ako smerodajný Typografický manuál Vladimíra Berana vydaný v r. 1999. Tam sa pri sadzbe trojbodky uvádza spôsob slovo/zúžená medzera/… (Alt+0133), alebo slovo/medzera/… (tri bodky). Bez zmeny som to našiel aj v 4. vydaní z r. 2005.

  V MINI TYPO – Typografickom minime Romana Šípa vydanom v r. 2000 sa však uvádza spôsob sadzby slovo/… t.j. bez medzier či pri trojbodke, alebo troch bodkách.

  Peter Ďurík s klasickým polygrafickým vzdelaním uviedol ako správnu sadzbu bez medzier, zodpovedný redaktor z vydavateľstva si zase sám na nete našiel info, že sa v súčasnosti používajú oba spôsoby.

  Ako je to teda?

  #26511

  Bez medzery, určite…

  #26628
  Avatar
  Martin
  Člen

  Keďže toto je odborne zameraný web a nečítame ho určite len my dvaja, privítal by som aspoň nejaké zdôvodnenie tvrdenia.

  Aj teraz akurát pozerám web Typomil a tam sa píše:
  http://typomil.com/sazba/interpunkce.htm

  Rovnako si nemyslím, že by si p. Beran a Kafkovci dovolili niekoľkokrát vydať informáciu, ktorá je mylná.

  Na druhej strane napriek spoločnej CZ/SK minulosti už máme aj normované odlišnosti – napríklad sadzbu číselných rozsahov – a preto by ma rozdiel oproti CZ už tak neprekvapil.

  Mne osobne zúžená medzera k treojbodke pasuje viac, je to však môj osobný názor a rád sa nechám poučiť.

  #26629
  Avatar
  marek
  Člen

  Ja osobne pouzivam bez, ale odborne zdovodnenie nemam, ide len o vizualny dojem

  #26635

  Zatiaľ som sa nestretol s medzerou pred trojbodkou, skripty mám nastavené na pridanie medzery za bodku a následne na odobratie medzier pred bodkou, teda v prípade trojbodky je výsledkom žiadna medzera pred trojbodkou a medzera za trojbodkou.

  #26636
  Avatar
  Martin
  Člen

  Lenže trojbodka je po typografickej stránke samostatný znak a tým pádom by ho skript mal ignorovať. Veď snáď sa nejdeme baviť o troch bodkách za sebou, to potom môžme diskusiu hneď uzavrieť a nakopnúť pod DOSom T602. :-))))

  Jednoducho to beriem tak – ak font ponúka aj takéto interpunkčné znaky, ktoré sú opticky úplne iné ako tri bodky za sebou, tak ich využijem, no chcem pri tom dodržať pravidlá.

  #26723

  Hm, tak taky tlak na spravne pisany text som nezazil uz minimalne 8-9 rokov. Dnes aj velke firmy nechaju vacsinou opravovat text mna, resp. si to precitaju sami manazeri, ergo kazda firma pouziva inu “metriku”. V takejto dobe “chaosu” hladat normativne presne znacenie ako hladat ihlu v kope sena. Som presvedceny, ze nakoniec si aj tak budes musiet len sam vybrat svoj styl/system.

  #26730
  Avatar
  SuulsaK
  Člen

  Napríklad taká norma STN 01 6910, bod 1.5 (strana 8) hovorí o nepísaní medzery, tak neviem, ako z typografického hľadiska, ale Pravidlá slovenského pravopisu vravia bez medzery
  STN 01 6910 – Pravidlá písania a úpravy písomností

  #26733
  Avatar
  eli
  Člen

  Pred par rokmi som trojbodku sadzal bez vahania bez medzery, teraz to uz riesim pocitovo, podla fontu a oka, ak sa mi tam pyta vlasova medzera, tak ju tam dam…, dam ju dokonca niekedy aj pred vykricnik alebo otaznik. A tiez sa mi uz stalo, ze sa ma klient spytoval na tu medzeru, Martin, nemame my rovnakeho klienta?

  #26734
  Avatar
  Martin
  Člen

  To suulsak: Bingo! Presne takéto niečo som hľadal, len som momentálne nemal toľko času na prehrýzanie sa google odkazmi.

  Žiaľ, po tom prvotnom nadšení a pozornom prečítaní z kontextu výkladu i samotnej normy jasne vyplýva, že je to síce veľmi užitočná norma, no nepočíta s nami – t. j. užívateľmi SW s mnohými jemnými nuansami typografie.

  Aj z EN a DE prekladu názvu normy totiž vyplýva, že je pôvodne určená najmä pre strojopisné texty. Takže – ako to napísal eli a commodore64 – ostáva to zrejme na zvážení každého uvedomelejšieho grafika, či tú medzeru použije, alebo nie. V norme sa totiž zúžené medzery a iné neštandardné znaky vôbec nespomínajú.

  Celkom ma ale potešili vaše reakcie a tak vás môžem ubezpečiť, že nemám problém prijať nejaké pravidlá, ide mi naozaj iba o samotný vzhľad sadzby. Warnock Pro predsa nie je Courier… :-D

  A keď už sa tu mihol C= 64 – jeho GEOS na dvoch 5 1/4″ disketách je nezabudnuteľný! Vylepšenú verziu som potom videl na Quadre 650 ;-))))

  #26828

  Jazykovedné úvahy na ktorých je vidno veľa príkladov sadzby trojbodky:
  Apoziopéza čiže prerušená výpoveď

  #26901

  Slovinské riešenie: Mikrotipografija

  #27527

  No neviem. Tá norma nie je typografický manuál (!), ale nejaký návod pre úradníka. Dvojbodka v zápise času? Prebytočná nula v dátume? Lomka ako náhrada zátvorky v roku 2014? WTF! Veď tá norma nezohľadňuje ani základné pravidlá pravopisu. Typ písma v príkladoch je zvolený tak nešťastne, že vizuálne nie je rozdiel medzi spojovníkom a pomlčkou. A nehnevajte sa, ale dva spojovníky po čiarke v zápise peňažnej hodnoty? Veď to je až zvrhlé.

  Osobne pred trojbodku medzeru nedávam. Ale ak si to oko pýta… Medzera medzi slovom a trojbodkou by nemala byť menšia ako medzera medzi jednotlivými bodkami v znaku. Ale toto by malo byť vyriešené už na úrovni fontu.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.