Sadzba trojbodky

úvod Diskusné Fóra DTP Typografia Sadzba trojbodky

Označené ako: , ,

Táto téma obsahuje 12 odpovedí, má 9 hlasov, a bola naposledy aktualizovaná používateľom Radoslav Jánoš Radoslav Jánoš pred 5 rokmi.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Martin
    Člen

Pri korektúrach x-tej knihy korektor vo vydavateľstve otvoril otázku sadzby trojbodky. Keďže som nevyštudoval polygrafickú školu, vzdelával som sa nonstop najprv z rôznych kníh a publikácii, neskôr sa pridal aj net. No a keďže som vyrástol v „spoločnom“ štáte, bral som ako smerodajný Typografický manuál Vladimíra Berana vydaný v r. 1999. Tam sa pri sadzbe trojbodky uvádza spôsob slovo/zúžená medzera/… (Alt+0133), alebo slovo/medzera/… (tri bodky). Bez zmeny som to našiel aj v 4. vydaní z r. 2005.

V MINI TYPO – Typografickom minime Romana Šípa vydanom v r. 2000 sa však uvádza spôsob sadzby slovo/… t.j. bez medzier či pri trojbodke, alebo troch bodkách.

Peter Ďurík s klasickým polygrafickým vzdelaním uviedol ako správnu sadzbu bez medzier, zodpovedný redaktor z vydavateľstva si zase sám na nete našiel info, že sa v súčasnosti používajú oba spôsoby.

Ako je to teda?

Bez medzery, určite…

Martin
    Člen

Keďže toto je odborne zameraný web a nečítame ho určite len my dvaja, privítal by som aspoň nejaké zdôvodnenie tvrdenia.

Aj teraz akurát pozerám web Typomil a tam sa píše:
    http://typomil.com/sazba/interpunkce.htm

Rovnako si nemyslím, že by si p. Beran a Kafkovci dovolili niekoľkokrát vydať informáciu, ktorá je mylná.

Na druhej strane napriek spoločnej CZ/SK minulosti už máme aj normované odlišnosti – napríklad sadzbu číselných rozsahov – a preto by ma rozdiel oproti CZ už tak neprekvapil.

Mne osobne zúžená medzera k treojbodke pasuje viac, je to však môj osobný názor a rád sa nechám poučiť.

marek
    Člen

Ja osobne pouzivam bez, ale odborne zdovodnenie nemam, ide len o vizualny dojem

Zatiaľ som sa nestretol s medzerou pred trojbodkou, skripty mám nastavené na pridanie medzery za bodku a následne na odobratie medzier pred bodkou, teda v prípade trojbodky je výsledkom žiadna medzera pred trojbodkou a medzera za trojbodkou.

Martin
    Člen

Lenže trojbodka je po typografickej stránke samostatný znak a tým pádom by ho skript mal ignorovať. Veď snáď sa nejdeme baviť o troch bodkách za sebou, to potom môžme diskusiu hneď uzavrieť a nakopnúť pod DOSom T602. :-))))

Jednoducho to beriem tak – ak font ponúka aj takéto interpunkčné znaky, ktoré sú opticky úplne iné ako tri bodky za sebou, tak ich využijem, no chcem pri tom dodržať pravidlá.

Hm, tak taky tlak na spravne pisany text som nezazil uz minimalne 8-9 rokov. Dnes aj velke firmy nechaju vacsinou opravovat text mna, resp. si to precitaju sami manazeri, ergo kazda firma pouziva inu “metriku”. V takejto dobe “chaosu” hladat normativne presne znacenie ako hladat ihlu v kope sena. Som presvedceny, ze nakoniec si aj tak budes musiet len sam vybrat svoj styl/system.

SuulsaK
    Člen

Napríklad taká norma STN 01 6910, bod 1.5 (strana 8) hovorí o nepísaní medzery, tak neviem, ako z typografického hľadiska, ale Pravidlá slovenského pravopisu vravia bez medzery
    STN 01 6910 – Pravidlá písania a úpravy písomností

eli
    Člen

Pred par rokmi som trojbodku sadzal bez vahania bez medzery, teraz to uz riesim pocitovo, podla fontu a oka, ak sa mi tam pyta vlasova medzera, tak ju tam dam…, dam ju dokonca niekedy aj pred vykricnik alebo otaznik. A tiez sa mi uz stalo, ze sa ma klient spytoval na tu medzeru, Martin, nemame my rovnakeho klienta?

Martin
    Člen

To suulsak: Bingo! Presne takéto niečo som hľadal, len som momentálne nemal toľko času na prehrýzanie sa google odkazmi.

Žiaľ, po tom prvotnom nadšení a pozornom prečítaní z kontextu výkladu i samotnej normy jasne vyplýva, že je to síce veľmi užitočná norma, no nepočíta s nami – t. j. užívateľmi SW s mnohými jemnými nuansami typografie.

Aj z EN a DE prekladu názvu normy totiž vyplýva, že je pôvodne určená najmä pre strojopisné texty. Takže – ako to napísal eli a commodore64 – ostáva to zrejme na zvážení každého uvedomelejšieho grafika, či tú medzeru použije, alebo nie. V norme sa totiž zúžené medzery a iné neštandardné znaky vôbec nespomínajú.

Celkom ma ale potešili vaše reakcie a tak vás môžem ubezpečiť, že nemám problém prijať nejaké pravidlá, ide mi naozaj iba o samotný vzhľad sadzby. Warnock Pro predsa nie je Courier… :-D

A keď už sa tu mihol C= 64 – jeho GEOS na dvoch 5 1/4″ disketách je nezabudnuteľný! Vylepšenú verziu som potom videl na Quadre 650 ;-))))

Jazykovedné úvahy na ktorých je vidno veľa príkladov sadzby trojbodky:
    Apoziopéza čiže prerušená výpoveď

Slovinské riešenie: Mikrotipografija

No neviem. Tá norma nie je typografický manuál (!), ale nejaký návod pre úradníka. Dvojbodka v zápise času? Prebytočná nula v dátume? Lomka ako náhrada zátvorky v roku 2014? WTF! Veď tá norma nezohľadňuje ani základné pravidlá pravopisu. Typ písma v príkladoch je zvolený tak nešťastne, že vizuálne nie je rozdiel medzi spojovníkom a pomlčkou. A nehnevajte sa, ale dva spojovníky po čiarke v zápise peňažnej hodnoty? Veď to je až zvrhlé.

Osobne pred trojbodku medzeru nedávam. Ale ak si to oko pýta… Medzera medzi slovom a trojbodkou by nemala byť menšia ako medzera medzi jednotlivými bodkami v znaku. Ale toto by malo byť vyriešené už na úrovni fontu.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.