problem pri exporte do PDF

úvod Forums Software Adobe InDesign problem pri exporte do PDF

This topic contains 1 reply, has 2 voices, and was last updated by  rudo.ba 4 months, 1 week ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
  • Author

valigurka
    Member

Mám problém pri exporte z indesignu do tlačového PDF – niektoré strany mi vyhlasia po exporte v acrobate: error processing page. Invalid Colorspace.
    Tento problém je len pri výstupe z Imac. Pri preposlani na NB export prešiel bez problémov.Výstup robím rovnaký – PDX1a pri oboch.
    Imac-retina
    mac sierra
    indesign CC 2017

NB
    Asus N53
    windows 7
    indesign CC6

• This topic was modified 4 months, 1 week ago by  valigurka.

rudo.ba
    Member

Asi nevyriešim tvoj problém, ale pridám elaborát na podobnú tému, možno inému pomôže (ďalej popisovaný problém sa vyskytuje na oboch plaftormách mac aj win): po exporte do X1a z externe dodaného spakovaného InDesign dokumentu nebolo možné vytvorené PDF zobraziť v Acrobate, ani načítať do Illustratora, Photoshopu, ani „place“ ako obrázok späť do InDesignu. Len chybové hlásenie „There was an error processing a page. Invalid ColorSpace.“ Avšak bez problémov šlo otvoriť v oboch Affinity Designer aj Photo (zobrazilo ho aj Apple Preview).

Postupne som vyhadzoval strany a objekty, až som sa dopátral k problému: nejaký expert vytvoril v Illustratore objekt s gradientom obsahujúcim registračnú farbu (100-100-100-100) v kombinácii s ľubovoľnou „normálnou“ farbou a copy/pastol ho do InDesignu. InDesign vytvoril nový „Gradient swatch“ s oboma použitými farbami, ALE POZOR: v InDesigne manuálne nevyrobíte gradient obsahujúci preddefinovanú [Registration] farbu, nedovolí vám to (môžete si vytvoriť vlastnú 100-100-100-100, tú môžete použiť – nevravím že by ste mali, ale nie preddefinovanú [Registration]).

Avšak pri copy/paste z Illustratora, sa mu to akosi podarí, a problém je na svete (InDesign prelinkuje vkladanú 100-100-100-100 v gradiente na svoju [Registration], a nejakým zblbnutým spôsobom ju aplikuje aj v gradient swatchi). V dialógovom boxe pre gradient swatch zobrazí zoznam existujúcich swatch farieb, ale bez výberu – nikdy nezobrazuje svoju [Registration] – avšak môžete si overiť kliknutím na danú farbu v palete „Gradients“ a následne „Color“, tam zobrazí že naozaj je v gradiente použitá [Registration].

Takto vložený objekt zobrazuje gradient ako z bielej (bez ohľadu na to aká bola tá druhá farba, a ako stále je definovaná v gradient swatchi) do registračnej, aj kontrolou v „Separations preview“. InDesign nehlási žiadny problém (ak teda nemáte nastavený preflight aj na kontrolu registračnej farby, čo už teda dnes mám – v základnom profile pre preflight nie je), ale po exporte do tlačového PDF je toto v Adobe aplikáciách nepoužiteľné („Invalid ColorSpace“). Takéto PDF sa v pohode načíta do Affinity Designera/Photo a gradient obsahuje farby ako boli nadefinované pôvodne v Illustratore.

Dodaný InDesign dokument bol vytvorený v CC 2015 (a k nemu bol v package balíku pribalený aj náhľad, ktorý sa síce v Acrobate zobrazil, ale s chybovou hláškou „An error exist on this page. Acrobat may not display the page correctly. Please contact the person who created the PDF document to correct the problem.“ Keď som sa ako vyššie píšem dopátral k problému, zistil som, že toto PDF zobrazuje všetko okrem spomínaného drobného objektu so zblbnutým gradientom).

Tento bug s gradientom sa mi podarilo reprodukovať v InDesigne CC 2017 mac aj win, pri exporte do tlačového PDF/x1 aj x4 štandardu (takže toto je iný problém ako má valigurka), aj v CS6 (predpokladám že verzie InDesignu medzi nimi budú rovnako postihnuté).

Reportované ako bug pre Adobe, hádam s tým niečo spravia (ako nelinkovať „pastnutú“ registračnú farbu na preddefinovanú [Registered], minimálne nie v gradientoch).

• This reply was modified 4 months, 1 week ago by  rudo.ba.
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.