grafické "právo" :)

úvod Diskusné Fóra Software Adobe Illustrator grafické "právo" :)

Táto téma obsahuje 1 odpoveď, má 2 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom Avatar slavky pred 4 rokmi, 4 mesiacmi.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
  • Autor
    Lil
    Člen

Ahojte,
    chcela by som sa spytat ci by ste mi nevedeli poradit právne ohladom grafiky. Som grafik amater, nemam na to vzdelanie, ale vytvaram logá na ktoré klient musí mať výhradné právo. V týchto logách sú zvieratká – inšpirovala som sa googlom a ak sa mi páčilo nejaké tak som ho prekreslila v illustratore.. je to napadnuteľné alebo sa to berie ako inšpirovanie sa?

Ďakujem krásne za radu :)

slavky
    Člen

Ahoj Lil, najlepsie bude, ak kontaktujes Urad priemyselneho vlastnictva v Banskej Bystrici, konkretne resersne sluzby. Ked im zavolas na uvedene tel. cislo, poradia ti, su tam velmi ochotne panie. Das si spravit resers a zistis nakolko sa tvoj navrh zhoduje s reg. ochr. znamkami.

http://www.upv.sk/?resersne-sluzby

Je to trosku komplikovane a neviem ako ti to vo velkej strucnosti vysvetlit :D ale ide o to, ze ak vytvaras nejaky podobny nazov (alebo aj rovnaky) a podobne logo svojej spolocnosti ako nazov/logo inej spolocnosti, nemali by mat rovnaky alebo podobny predmet podnikania, aby nedoslo k zamene tychto spolocnosti, alebo by aspon nemali podnikat v tej istej oblasti. Logo je mozne chranit aj ako ochrannu znamku (teda si za to platis a je lahsie dokazat ze ju pouzivas a ako dlho) alebo je mozne chranit ho tym, ze ho len pouzivas po dlhsiu dobu (automaticky mu je priznavana ochrana).

Ak tvoj zakaznik ma napr Zoo a ty mu spravis logo zo zvieratiek ktore su v tvare pismenok (teda iny font ako google) a maju rovnaku farbu a postupnost ako GOOGLE, nie je velka sanca ze moze dojst k ZAMENE tychto spolocnosti, teda je to prakticky nenapadnutelne.

Ak su tam nejake blizsie pribuznosti, ako v predmete podnikania, aj v tom logu, je lepsie sa o tom poradit s UPV, napr cez tie resersne sluzby. (kedze ide o velku spolocnost) Maju databazu a ak by si porusila nejaku cast ochrannej znamky inej spolocnosti, povedia ti o tom. Tato resers ta samozrejme nechrani pred pripadnou zalobou od danej spolocnosti, len budes vediet ake velke riziko je vytvorit taketo logo.

skor by ma trapilo prekreslovanie zvieratiek ktore spominas. Pokial prekreslujes nieco napr z obrazku, na ktory sa vztahuju autorske prava, moze byt z toho problem. Vzdy je lepsie si nejaky obrazok bud kupit a odlozit si licenciu, alebo vytvorit uplne vlastny. A ak su to Free obrazky, radsej to viackrat overit ci je to skutocne tak a nie je ukradnuty a odlozit su licenciu ak k nemu nejaka je poskytovana.
    *edit* teraz citam, ze prekreslovanie v IL tak neviem ci to bolo prekreslovane z tvojho alebo cudzieho…. no aj tak, ak prekreslujes z nejakeho cudzieho obrazku, davaj si na to bacha :)

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)

Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.